2013. október. 17. 10:21 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 17. 10:19 Világ

Megint baj van a fukusimai erőműben

Élesen megemelkedett a víz sugárzásszintje a fukusimai atomerőművet a tengerrel összekötő talajvíz-elvezető rendszer csatornájában – közölte csütörtökön az erőművet üzemeltető vállalat, a Tepco.

A tájékoztatás szerint literenként 1400-2300 becquerel mértékű bétasugárzást mértek (főképpen a stroncium 90-es izotóp hatására) a radioaktív víz tározóinak otthont adó hegyoldali övezetet a Csendes-óceánnal összekötő árokrendszerben. Ez körülbelül harmincszorosa annak a mennyiségnek, amennyit a tengerbe lehet engedni. A tengervízből a parttól nagyjából 150 méterre vettek mintát.

Az üzemeltető szerint a térségben pusztító Wipha tájfunnal lehet összefüggésben a sugárzásszint megemelkedése. A viharral érkező eső sugárszennyezett talajt mosott az atomerőmű talajvíz-elvezető rendszerébe. A Tepco közölte: folytatják az árokrendszer tisztítását, miközben azt is ki kell deríteni, hogy a történtek milyen hatással vannak a tengervízre.

A 2011. március 11-i földrengés és szökőár miatt balesetet szenvedett erőműben az elmúlt hónapokban több szivárgás volt. A legsúlyosabb eset augusztusban történt, amikor egy tartályból 300 tonna sugárszennyezett víz folyt el. Október elején további 430 liter radioaktív folyadék szivárgott el, miután a Tepco dolgozói véletlenül túltöltöttek egy tározót.

Legutóbb október 7-én történt üzemzavar a létesítményben, akkor az egyik megrongálódott reaktor hűtése állt le, feltehetően szintén egy dolgozó gondatlansága miatt.

Hirdetés