2013. október. 02. 15:24 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 02. 15:24 Világ

Tízezer rozmár jelent meg Alaszka partjánál

A becslések szerint mintegy tízezer rozmár tolong Alaszka északnyugati partvonalán, mert az állatok nem találtak elegendő tengeri jeget a Jeges-tenger sekély részén.

Az amerikai Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) kutatói múlt pénteken kapták lencsevégre a Point Lay nevű faluhoz közeli zátonyszigeten csoportosuló rozmárokat. Az állatok szeptember közepén kezdték meg a kitelepülést. A mostani nagy csordát a NOAA szokásos évi, az északi sarkvidéki tengeri emlősök számának felmérését szolgáló légi megfigyelése során észlelték.

Szeptember 12-én a becslések szerint már 2000-4000 rozmárt fényképeztek le a területen. Az Amerikai Hal- és Vadvédelmi Szolgálat azonnal megtette a szükséges lépéseket annak megakadályozására, hogy a sziklás partvonalon szorosan egymás mellett heverő állatok között pánik törjön ki. A szolgálat a helyi falvakkal együttműködve igyekszik biztonságos távolban tartani az embereket és a repülőgépeket a csordától.

A fiatal állatok különösen sérülékenyek egy ilyen pánikszerű menekülésnél, amelyet közeledő jegesmedve, ember, vagy alacsonyan szálló repülőgép is kiválthat. Az alaszkai Icy Cape földnyelvnél 2009 szeptemberében történt esetet követően több mint 130, többségben fiatal rozmár tetemét számolták össze.

A rozmárok parton való gyülekezése a felmelegedés nyomán bekövetkező nyári tengeri jégveszteséggel van összefüggésben. A csendes-óceáni rozmárok (Odobenus rosmarus divergens) a Bering-tengeren töltik a téli hónapokat. A nőstények a tengeri jégen hozzák világra kicsinyeiket és az úszó jégtáblákról merülnek alá a táplálékukként szolgáló csigákért, kagylókért és férgekért a sekély vizekben.

A NOAA éves vizsgálatának célja a grönlandi bálnák (Balaena mysticetus), szürke bálnák (Eschrichtius robustus), belugák  (Delphinapterus leucas) és egyéb tengeri emlősök számának felmérése a potenciális olaj- és földgáz-kitermelő területeken.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.