Lemondhat az iszlamista kormánypárt Tunéziában
A Tunéziában kormányzó iszlamista en-Nahda (Újjászületés) párt szombaton beleegyezett, hogy a világi ellenzéki erőkkel jövő héten kezdődő tárgyalások nyomán lemondjon a hatalomról, és szakértői kormány alakuljon az országban.
A hírügynökségek a párt egyik tisztségviselőjének bejelentésére hivatkozva közölték a hírt, amely szerint az iszlamista kormánypárt kész megkezdeni a tárgyalásokat a demokratikus átalakulás folyamatának szavatolása érdekében.
A konzultációk hétfőn vagy kedden kezdődhetnek meg - mondta a tisztségviselő. Jelezte: a kormányzó párt feltétel nélkül elfogadta a demokratikus átmenetet előirányzó tervet, amely a hatalomról való lemondást is magában foglalja, s amelynek értelmében egy szakértői kormányt bíznának meg az új választások előkészítésével.
Az észak-afrikai országban azt követően mélyült el a belpolitikai válság, hogy július 25-én agyonlőtték az ellenzék egyik legtekintélyesebb politikusát, Mohamed Brahmi parlamenti képviselőt, a Népi Áramlat nevű párt vezetőjét. Az ellenzék elutasított minden tárgyalást, amíg a kormány le nem mond, az en-Nahda viszont mindeddig nem volt hajlandó semmilyen tárgyalásra, amelynek előfeltétele a jelenlegi kabinet távozása lenne. Az alkotmányozó nemzetgyűlés 2011. októberi megválasztása óta képtelenek megállapodni az ország új alkotmányáról, iszlamista szélsőségesek pedig egyre több támadást hajtanak végre.
Augusztus 15-én az en-Nahda elnöke elutasította az ellenzék követelését, hogy adják át a hatalmat egy pártokon kívüli, szakértői kormánynak. Rasid Gannúsi "nemzeti egységkormány" megalakítását szorgalmazta, mert szerinte egy szakértői kabinet nem tudná megfelelően kezelni a jelenlegi "kényes helyzetet".
A társadalomban rendkívül befolyásos UGTT szakszervezeti szövetség azonban sikeresen közvetített a kormány és az ellenzék között. Ennek nyomán az en-Nahda elfogadta, hogy három hétig tartó tárgyalások kezdődjenek a világi ellenzékkel, azután pedig köszönjön le a hatalomról, utat nyitva ezzel egy független átmeneti kormány megalakítása előtt, majd jelöljék ki a parlamenti és elnökválasztások időpontját.