2013. szeptember. 05. 05:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 05. 08:31 Világ

Erőszakkal borotválták le egy halálra ítélt katonai pszichiáter szakállát

Nidal Hasan, aki 2009-ben 13 embert ölt meg egy amerikai támaszponton, vallási okokból kezdte el növeszteni a szakállát, amelyet most erőszakkal leborotváltak. A szőrzet ugyanis nem felelt meg a katonai szabályzatnak.

Erőszakkal leborotválták a Fort Hood-i lövöldözésért nemrégiben halálra ítélt katonai pszichiáter szakállát – közölte szerdai sajtójelentések szerint az amerikai hadsereg szóvivője.

Az akkor még őrnagyi rendfokozatban szolgáló Nidal Hasan 2009. november 5-én a texasi Fort Hoodban tüzet nyitott Afganisztánba és Irakba készülő katonatársaira és 13 embert megölt, további 31-et pedig megsebesített. Ez volt a legtöbb halálos áldozattal járó tömeggyilkosság, amelyet amerikai támaszponton valaha elkövettek.

Az Egyesült Államokban született, palesztin származású őrnagy azzal indokolta tettét, hogy – felfogása szerint – az Egyesült Államoknak az iszlám ellen vívott háborújában a muszlim felkelőket akarta megvédeni bajtársainak legyilkolásával.

Hasan már nem sokkal a merénylet után, vallási okokra hivatkozva kezdte el növeszteni szakállát, amelyet Justin Platt alezredes közleménye szerint most erőszakkal leborotváltak a Fort Leavenworth-i katonai börtönben. Az elítélt ebben a büntetés-végrehajtási intézetben vár arra, hogy kivégezzék. Mindazonáltal az amerikai fegyveres erőknél 1961 óta nem hajtottak végre halálos ítéletet.

Szakálla megnövesztésével Hasan többször késleltette ügyének tárgyalását. Az ügyet eredetileg tárgyaló bíró, Gregory Gross alezredes már az eljárás elején elrendelte a vádlott kényszerborotválását, mert szakálla nem felelt meg a katonai szabályzatnak.

A vádlott panasszal élt, ami miatt három hónapot csúszott a tárgyalás. A fellebbviteli bíróság elfogultnak ítélte Grosst, majd felváltották őt Tara Osborn ezredessel. Osborn engedélyezte Hasannak az szakállviselést, de figyelmeztette a vádlottat, hogy noha ő nem fogja felróni neki a szabályzat megszegését, a katonai esküdtszék így tehet.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.