Orosz gépek sértették meg a japán légteret
A tokiói kormány szerint két orosz harci gép megsértette csütörtökön az ország légterét a délnyugati Kjúsú szigete közelében. Elfogásukra felszálltak a japán hadsereg gépei.
A japán védelmi és a külügyminisztérium szerint a két orosz Tu-95-ös stratégiai bombázó csütörtökön helyi idő szerint nem sokkal dél után lépett be a japán légtérbe, és nagyjából két percig voltak ott. A japán hadsereg azonnal vadászgépeket küldött a "behatolók" elfogására.
Alekszandr Lukasevics, az orosz külügyminisztérium szóvivője moszkvai sajtótájékoztatóján egy újságíró kérdésére azt válaszolta, hogy nincs tudomása a történtekről, de utána fog nézni.
Az incidens négy hónappal azután történt, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és Abe Sindzó japán miniszterelnök áprilisban elhatározták: újraindítják a tárgyalásokat a két ország közötti területi viták megoldására.
Ha a mostani bejelentés igaz, akkor ez volt az első orosz behatolás február óta, amikor két orosz Szu-27-es vadászgép egy percig volt a japán légtérben. Az akkori eset Hokkaido szigetétől északnyugatra, Risiri-szigetnél történt.
Japán és Oroszország viszonya jelentősen romlott, amikor 2010-ben Dmitrij Medvegyev akkori elnök - első orosz államfőként - ellátogatott a Kuril-szigetek egyik vitatott hovatartozású déli szigetére. A látogatás nagy felháborodást váltott ki Japánban. 2012-ben Medvegyev - immár kormányfőként - ismét ellátogatott az egyik vitatott hovatartozású szigetre, a látogatást ismételten elítélték a japán vezetők.
A Kuril-szigetcsoport legdélebbi négy szigetének hovatartozása a II. világháború befejeződése óta vitatott. Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomaira Japán az orosz cári birodalommal 1855-ben kötött simodai szerződés alapján formál igényt. Ezek azonban Japánnak a II. világháborúban elszenvedett vereségét követően a Szovjetunióhoz kerültek.
Vlagyimir Putyin már tavaly jelezte, hogy kész mindkét oldal számára elfogadható módon rendezni ezt a területi vitát, amely miatt a mai napig nem született meg a II. világháborút lezáró békeszerződés Japán és Oroszország között.