2013. augusztus. 22. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 22. 15:38 Világ

Elkapták az egyik ékszerrabló rózsaszín párducot

Őrizetbe vették a Rózsaszín Párducok néven emlegetett ékszerrablóbanda egyik tagját, aki három hónappal ezelőtt szökött meg egy svájci börtönből. A negyvenes éveiben járó, montenegrói származású francia állampolgárt hétfőn kapta el a rendőrség a dél-franciaországi Avignonhoz közel, egy villában.

"A férfi hetek óta lakott a megfigyelő-kamerákkal felszerelt épületben, és valószínűleg a fél szeme mindig nyitva volt alvás közben, mert amikor a rendőrség lecsapott rá hajnali hat órakor, azonnal kiugrott az ablakon" – idézte rendőrségi forrását a Reuters hírügynökség.

A hatóságok reményei szerint a férfi hasznos információkkal tud szolgálni a közelmúltban történt cannes-i és nizzai ékszerrablásokról, köztük a Franciaország történetének eddigi legnagyobb ékszerrablásaként emlegetett júliusi esetről: akkor 136 millió dolláros zsákmánnyal távoztak az elkövetők.

A főként háborús múltú balkáni férfiakból verbuválódott bűnbanda luxusóra- és ékszerüzleteket fosztott ki világszerte. Az Interpol szerint a banda 1999 óta 340 luxusüzletet rabolt ki Európában, a Közel-Keleten, Ázsiában és az Egyesült Államokban, együttes zsákmányukat 330 millió euróra becsülik.

A most letartóztatott férfi korábban a Francia Idegenlégió tagja volt. Macedóniában és Svájcban is körözték. Fegyveres rablás miatt ült börtönben, de májusban négy másik rabbal együtt megszöktették a svájci Lausanne börtönéből. Kinti segítőtársai átvágták a szögesdrótkerítést és létra segítségével szöktették meg őket a börtön udvarán keresztül pihenőidőben.

A Peter Sellers-féle 1963-as legendás bűnügyi filmkomédiára utaló Rózsaszín Párducok elnevezést brit nyomozók akasztották rájuk, miután - a filmhez hasonlóan - ők is arckrémes tégelybe rejtve bukkantak rá egy ellopott gyémántra.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.