2013. augusztus. 18. 09:02 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 18. 09:03 Világ

Gyilkosság és terror Egyiptomban

Gyilkosság, gyilkossági kísérlet, illetve terrorizmus vádjával az egyiptomi hatóságok szombaton késő este vizsgálatot indítottak a megbuktatott elnököt, Mohamed Murszit támogató Muzulmán Testvériség 250 tagja ellen. Közben az ideiglenes miniszterelnök javasolta a Muzulmán Testvériség betiltását, amit az elnöki hivatal állítólag közvetve elutasított. Az iszlamista szervezet vasárnapra újabb tiltakozó megmozdulásokat hirdetett. Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára elítélte az erőszakot.

Az egyiptomi állami hírügynökség (MENA) jelentése szerint a hatóságok a Muzulmán Testvériség olyan tagjai ellen terveznek vizsgálatot, akiket a biztonsági erők a súlyos pénteki összecsapások során vettek őrizetbe. Hivatalos adatok szerint a hatóságok  a hadsereg hatalomátvétele elleni pénteki tüntetések során az iszlamista szervezet több mint 1000 tagját, illetve támogatóját tartóztatták le. A Muzulmán Testvériség által hirdetett "harag napja" keretében tiltakozó megmozdulások voltak Kairóban, valamint az ország több más városában.

Megfigyelők szerint a szombat este bejelentett hatósági vizsgálatok, valamint a rendkívül súlyos vádpontok azt jelzik, hogy az ideiglenes kormány a kemény kéz politikája mellett döntött a Muzulmán Testvériséggel szemben. Ezt erősítette meg, hogy az átmeneti kormány vezetője szombaton a volt elnök mögött álló szervezet betiltását kezdeményezte. Hádzim el-Beblávi miniszterelnök a nem kormányzati szervezetek működésének engedélyezéséért felelős szociálisügyi minisztert bízta meg azzal, hogy tegyen javaslatot a Muzulmán Testvériség jogi úton történő feloszlatására. Nem sokkal később ezt cáfolta az ideiglenes államfő, Adli Manszúr szóvivője. A szóvivő azt hangoztatta, hogy az iszlamista szervezetnek részt kell vennie a demokratikus átmenetben. 

Az egy évvel ezelőtt demokratikusan megválasztott Murszit a hadsereg július elején fosztotta meg hatalmától. A Muzulmán Testvériség azóta tüntet az általa katonai puccsnak nevezett hatalomátvétel ellen, és követeli, hogy a volt elnököt helyezzék vissza hivatalába. Védelmébe vette a hadsereget és élesen bírálta az iszlamista Muzulmán Testvériséget az egyiptomi forradalmi ifjúsági mozgalom, a Tamarud (Lázadás) vezetője. A 28 éves Mahmúd Badr a Reuters hírügynökségnek adott, vasárnap hajnalban ismertetett nyilatkozatában annak a nézetnek adott hangot, hogy a Mohamed Murszi elnök megdöntését követő vérontás annak szükséges ára, hogy megvédjék az országot a Muzulmán Testvériségtől. 

A Badr vezette mozgalom jelentős szerepet játszott Murszi megbuktatásában. A szervezet kezdettől fogva támogatta a katonai hatalomátvételt, illetve a hadsereget. A fiatal politikus rendkívül kemény szavakkal illette a Muzulmán Testvériséget, azt a többi között fasiszta csoportosulásnak nevezte. Badr szerint mindaz, ami most történik Egyiptomban, annak ára, hogy megszabadítsák Egyiptomot az iszlamista szervezettől, mielőtt az - mint fogalmazott - "mindenre ráteszi a kezét és mindannyiunkat elűz." Az ifjúsági mozgalom vezetője keményen bírálta Barack Obama amerikai elnököt is, amiért aggodalmának adott hangot az iszlamistákkal szembeni véres leszámolás miatt. "Obama ne tanítson bennünket azzal kapcsolatban, hogy miként foglalkozunk a Muzulmán Testvériség terrorizmusával" - jelentette ki, hozzátéve, hogy az elnök "megtarthatja az Egyiptomnak szánt segélyeket, és menjen a pokolba." 

Elítélte az erőszak általa túlzottnak minősített alkalmazását Egyiptomban és a szembenálló feleket az erőszakos cselekményekről való lemondásra szólította fel az ENSZ főtitkára. Szóvivője útján helyi idő szerint szombat este New Yorkban közzétett nyilatkozatában Ban Ki Mun közvetve bírálta a biztonsági erőket, valamint az iszlamista tüntetőket is. Az utóbbiakra utalva a keresztény templomok, a kórházak, valamint más hivatalos intézmények elleni támadásokat elfogadhatatlannak nevezte. A főtitkár felszólította az ideiglenes kormányt és általánosságban az ország politikai vezetőit, hogy dolgozzanak ki hiteles tervet az erőszak megfékezésére  és a demokratikus átmenetet célzó politikai folyamatok újjáélesztésére.

Hirdetés