2013. augusztus. 02. 18:11 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 02. 18:08 Világ

Olajfúrók tehetik tönkre a kongói gorillák nyugalmát

Veszélybe kerülhetnek a hegyi gorillák, ha a Soco International nevű brit vállalat kőolajfeltárásba kezd a kongói Virunga Nemzeti Parkban – erre figyelmeztet a Természetvédelmi Világalap (WWF).

A szervezet szerint a Virunga Nemzeti Park évente 400 millió dolláros bevételt hozhatna az országnak egyebek mellett a halászat, az ökoturizmus és a vízi erőművek kiépítése révén. A park ökoszisztémái kulcsszerepet játszhatnának a vízellátás biztosításában, az éghajlat-szabályozásban és a talajerózió megelőzésében.

Ugyanakkor ha az UNESCO világörökségi helyszínen kőolajkutatás kezdődik nagyfokú szennyeződéshez és állandósuló konfliktushoz vezethet a már amúgy is instabil régióban – tették hozzá.

Idén júniusban az UNESCO világörökségi bizottsága a nemzeti parkon belüli összes olajfeltárási engedély visszavonására szólított fel. Egyelőre a Soco az egyetlen vállalat, amely a parkon belül készül fúrni. A cég szerint a kongói munkálatok kizárólag a park egy bizonyos területére korlátozódnának, és egyáltalán nem lennének hatással a gorillákra – írta a The Guardian című brit napilap internetes kiadása.

A vállalat elnöke, Rui de Sousa azt mondta: a cég kiemelt figyelmet fordít a park természetvédelmi jelentőségére, és az olajvállalatok még mindig kulcsszerepet játszanak a globális energiaellátásban.

A WWF kongói részlegét vezető Raymond Lumbuenamo szerint az olajfeltárással a parkon belüli és kívüli biztonsági helyzet tovább romlana. "Azon a területen már így is magas a népsűrűség, több mint 350 ember jut minden négyzetkilométerre. Ha elveszik a föld egy részét az olajkitermelés miatt, akkor még nagyobb nyomás nehezedik a maradék területekre. Az olaj nem biztosítana sok munkahelyet, az emberek azonban odaáramlanának a munka reményében" – mondta.

A WWF munkatársa ugyanakkor elismerte, hogy a parkban rejlő évi 400 millió dolláros potenciál előteremtése egyelőre távolinak tűnik.

A park Afrika legöregebb és biológiailag legsokszínűbb zöldterülete, több mint háromezer különböző állatfaj él ott, de mára mélyszegénységben élők hada lepte el, akiknek jelentős része az 1994-es ruandai népirtás után menekült oda.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.