2013. augusztus. 02. 17:03 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 02. 17:06 Világ

Újfajta medvék jelenhetnek meg a sarkkörön

A szárazföldi állatokra is sokrétű hatása van az északi sarkköri jég felgyorsult olvadásának egy tanulmány szerint. A jegesmedvék a változás miatt többet tartózkodnak a szárazföldön, ahol grizzly medvékkel kereszteződhetnek.

A vízben élő mikroorganizmusok mellett olyan állatokat is érint a növekvő hőmérséklet, mint a sarki róka és az észak-amerikai rénszarvas - írta egy nemzetközi kutatócsoport a Science című szakmai lapban megjelent tanulmányában. 

Az Észak-Amerikában karibu néven is ismert rénszarvast a táplálékhiány veszélye fenyegeti, az olvadó jég miatt ugyanis a következő évtizedekben megváltozik a környezet. 

Farkasok és sarki rókák csapatai fognak izolálódni, a jégmentes vízfelszínen ugyanis nem tudnak áthatolni. Emiatt a jövőben nemcsak nyáron, hanem az év hosszabb szakaszában is el lesznek szakadva fajtársaiktól.

A tanulmány szerint a sarkvidék egyes lakóival viszont gyakrabban lehet majd találkozni a klímaváltozás következtében. A jegesmedvék például a kutatók adatai szerint a változás miatt többet tartózkodnak a szárazföldön, ahol grizzly medvékkel találkoznak, sőt kereszteződnek is. 

"A jégolvadás és a hosszabb jégmentes évszakok kedveznek a populációk keveredésének" - fejtette ki Eric Post amerikai biológus.

A keveredés viszont nem jelent törvényszerűen gondot, bár ez kiválthatja egyes állatpopulációk között a kórokozók terjedését - véli a szakértő. A Kanada sarkköri területein lévő jég további olvadása valószínűleg ahhoz vezet, hogy az Északi-sarkvidék eddig egymástól elszigetelt állatfajai között még több kapcsolat alakul ki.

Ezáltal pedig több olyan kórokozó terjedhet el, amely eddig csak izoláltan élő populációknál fordult elő. Például a PDV-vírus, amely jelenleg az Északi-sarkvidék keleti felén lévő fókákat tizedeli, átterjedhet a nyugati részen élő fókára, ha e fókafajok keverednek - magyarázta Post.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.