Ultimátumot kapott a török kormány
"Utoljára figyelmeztették" pénteken kurd fegyveresek a török kormányt, hogy tegyen végre konkrét lépéseket a békefolyamat előmozdítása érdekében.
Az Abdullah Öcalan vezette Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) és Ankara között tavaly októberben kezdődtek tárgyalások a három évtizede tartó, mintegy 40 ezer emberéletet követelő konfliktusa lezárása céljából. A felek megegyezése értelmében a kurd fegyveresek márciusban tűzszünetet hirdettek, majd májusban megkezdték kivonulásukat Törökországból Irakba.
A kurd vezetők azóta már több alkalommal felszólították a török kormányt, hogy kezdjen bele azokba a reformokba, amelyekről a tárgyalásokon megállapodtak, de Ankara álláspontja szerint előbb a kurdoknak kellene felgyorsítaniuk a kivonulást Irak felé.
A PKK "utoljára figyelmezteti a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártját (AKP). Ha a legrövidebb időn belül nem tesznek konkrét lépéseket azokban az ügyekben, amelyekről megállapodtuk, a békefolyamat zátonyra fut, és ezért a török kormány lesz a felelős" - közölte a szervezet a honlapján.
A szóban forgó reformok között van egyebek között a kurd nyelvű oktatás biztosítása, a parlamentbe való bejutáshoz szükséges küszöb csökkentése, illetve annak a terrorizmusellenes jogszabálynak az eltörlése, amelynek alapján több ezer embert zártak börtönbe a PKK-hoz fűződő kapcsolataik miatt,.
A PKK közölte: már több alkalommal kérvényezte, hogy egy független orvos csoport meglátogathassa Öcalant a börtönben Imrali szigetén, de a kormány mindeddig nem válaszolt. "Tekintettel arra, hogy a kormány így áll hozzá a vezetőnk egészségéhez, mozgalmunk és népünk komolyan kételkedik a kormány őszinteségében a békefolyamatot illetően" - áll a PKK közleményében.