2013. július. 16. 14:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 16. 16:58 Világ

Zavargások törtek ki Los Angelesben

Zavargások törtek ki helyi idő szerint hétfő éjjel Los Angelesben, ahol a Zimmerman-ítélet ellen békésen tüntető tömegből néhányan kiváltak és vandálkodni kezdtek. A szintén kaliforniai Oaklandben is rendőri beavatkozásra volt szükség. Más amerikai nagyvárosokban békés tiltakozások voltak.

A rendőrség Los Angelesben legalább 13 embert vett őrizetbe. A Project Islamic H.O.P.E. nevű muszlim jogvédő csoport által szervezett tiltakozás este hatkor közös virrasztásként kezdődött a Los Angeles-i Leimert parkban. A résztvevők a floridai esküdtszék szombati döntése ellen tüntettek, amellyel felmentette George Zimmermant, aki tavaly februárban agyonlőtt egy 17 éves fegyvertelen fekete bőrű fiút, Trayvon Martint. A békés menetből kivált mintegy 150 vandál ablakokat tört be, és akadályozta a forgalmat.

Oaklandben sem zajlott problémamentesen a demonstráció, több száz tüntető rövid időre lezárt egy főutat a legnagyobb délutáni forgalomban. A rendőrök összecsaptak a randalírozókkal, kilencet őrizetbe vettek. Tiltakozások voltak továbbá San Franciscóban, New Yorkban, Chicagóban, Washingtonban és Atlantában, míg Sanfordban, ahol a gyilkosság történt, semmi sem zavarta meg a nyugalmat hétfőn. Jogi aktivisták mintegy száz városban terveznek demonstrációkat a hét végére.

Eközben Zimmerman ügyvédje elmondta, hogy a 29 éves férfi visszakapja fegyverét. Az önkéntes rendőr azonban továbbra sem érezheti teljesen szabadnak magát, hiszen az igazságügyi minisztérium közölte: megvizsgálja Martin ügyét, és ha a szövetségi ügyészek bizonyítani tudják, hogy Zimmerman faji indítékból ölhetett, feljelentést tesznek a férfi ellen. Hétfő estig 17 ezren írták alá a Fehér Ház petícióját, amely támogatná az igazságügyi minisztérium ilyen irányú lépését.

Barack Obama amerikai elnök, aki tavaly meglehetősen felindultan reagált Martin halálhírére, vasárnapi közleményében tragédiának nevezte a történteket, de az esküdtszék döntésének tiszteletben tartására szólított fel. Jay Carney fehér házi szóvivő hétfőn hangsúlyozta, hogy Obama nem fogja befolyásolni az igazságügyi minisztérium munkáját Zimmerman ügyében, mivel az helytelen lenne.

Hétfőn megszólalt a Martin-gyilkosság egyik esküdtszéki tagja is. A B37-es esküdt a CNN-nek elmondta: szerinte mind Martin, mind Zimmerman hibázott. "Szerintem mindketten felelősek voltak a helyzetért, amelybe kerültek" – mondta a nő, aki könyvet készül írni a Zimmerman-tárgyalásról. – Úgy gondolom, hogy mindketten elsétálhattak volna."

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.