2013. július. 05. 16:41 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 05. 16:35 Világ

A ramadán alatt sem akarnak nyugodni a tálibok Afganisztánban

Cáfolták pénteken afganisztáni tálibok azt az értesülést, amely szerint felfüggesztenék fegyveres támadásaikat a jövő héten kezdődő muszlim böjti hónap, a ramadán miatt, és egyúttal elutasították, hogy tőlük származna az erről szóló elektronikus levél.

Zabihullah Mudzsáhíd, a tálibok egyik szóvivője azt mondta, hogy az erőszak átmeneti felfüggesztéséről szóló, a nevében küldött üzenet a felkelők és a titkosszolgálatok között zajló internetes háború legújabb bizonyítéka, és az e-mail az állami hírszerzés munkája.

A Nemzetbiztonsági Igazgatóság nevű afgán titkosszolgálat egyre gyakrabban támadja a tálibok kifinomult kommunikációs rendszerét: weboldalakat, elektronikus postafiókokat, Twitter és Facebook-oldalakat, mozgalmi nevet használó szóvivőket. A tálibok Afganisztán javuló telefonhálózatát használják fel kormányellenes üzenetek terjesztésére.

A ramadán általában viszonylag csendes időszaknak számít a fegyveres támadások szempontjából, és a felkelők közvetlen támadásai helyett gyakoribbak ilyenkor az országúti robbantások. A szóvivő azonban elmondta, hogy ez a hónap a felkelőknek is kiemelt vallási jelentőséggel bír. A ramadán alatt a dzsihád jutalma is nagyobb, a mudzsáhídok pedig továbbra is minden eszközt bevetnek, hogy legyőzzék az ellenséget – tette hozzá a tálib szóvivő.

A tálib felkelők 2011-ben a ramadán alatt robbantottak autóba rejtett pokolgépeket egy brit kormányzati kulturális központnál Kabulban, a támadásban majdnem egy tucat ember életét vesztette.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.