2013. június. 26. 20:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 26. 20:40 Világ

Szerbia nem húzná egy évtizedig az uniós csatlakozást

Szerbia négy-öt éven belül EU-taggá akar válni – mondta Ivica Dacic szerb miniszterelnök újságíróknak Brüsszelben. Dacic José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, valamint Catherine Ashtonnal, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével tárgyalt szerdán.

Az EU-országok kormányainak képviselői miniszteri szinten is jóváhagyták kedden, hogy fél éven belül megkezdődhetnek Szerbia EU-csatlakozási tárgyalásai. A keddi luxembourgi miniszteri állásfoglalást a csütörtök-pénteki EU-csúcson várhatóan megerősítik.

Szerbia azután kapott zöld fényt az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez, hogy az EU közvetítésével hosszú hónapokon át Brüsszelben folytatott szerb-koszovói miniszterelnöki egyeztetéseken sikerült érdemi haladást elérni a szerb-koszovói viszony normalizálási folyamatában.

Dacic most arról beszélt Brüsszelben, hogy Belgrád nem akarja egy évtizedig elhúzni a csatlakozási tárgyalásokat, hanem négy-öt éven belül azok eredményes befejezésére törekszik.

A szerb kormányfőt üdvözlő Barroso gratulált a kedden elért eredményhez. A szerb-koszovói normalizálási folyamattal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az "európai szellem" jegyében a kompromisszumok megkötésének képessége senkit nem gyengít, hanem ellenkezőleg, erősebbé tesz.

Ashton azzal üdvözölte Dacicot Brüsszelben, hogy a szerb kormányfő immár majdnem "második otthonának" tekintheti a várost. Biztosította a miniszterelnököt arról, hogy az EU-csúcs résztvevőinek arról fog beszámolni: Szerbia teljesítette a tőle eddig elvártakat, így itt az ideje, hogy az EU is teljesítse a belgrádi elvárásokat, és mielőbb, legkésőbb jövő januárban megkezdje Szerbiával a csatlakozási tárgyalásokat.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.