2013. június. 26. 18:07 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 26. 18:06 Világ

Felszólalt az ENSZ a dizájnerdrogok ellen

Ismét megkongatta a vészharangot az úgynevezett dizájnerdrogok terjedése miatt szerdán az ENSZ kábítószer-ellenőrzési és bűnmegelőzési hivatala (UNODC).

Ezek a szerek sokkal veszélyesebbek lehetnek mint a hagyományos kábítószerek - közölte a bécsi központú ENSZ-hivatal éves jelentésének kiadása alkalmából.

A jelentés hatoldalas összefoglalója szerint egy évvel ezelőttig 251 ilyen, dizájnerdrognak minősülő anyagról érkezett bejelentés a világ országaiból. 2009 végén még csak 166 ilyen szerről volt tudomása a UNODC-nek. A gond az, hogy amint a kormányok betiltanak egy anyagot, a gyártók rögtön új összetételű szerrel állnak elő.

Az ENSZ-jelentés szerint az Európai Unió tagállamaiban a 15 és 24 év közötti fiatalok közül minden huszadik kipróbált már dizájnerdrogot. Az Egyesült Államokban 158 ilyen szer van forgalomban, kétszer annyi, mint az EU területén. A fogyasztók száma Kelet- és Délkelet-Ázsiában - Kínában, Japánban, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken, Thaiföldön és Vietnamban - is növekszik.

A UNODC megállapítása szerint a világátlagot tekintve évek óta stagnál a kábítószer-előállítás és -fogyasztás. Az ENSZ-jelentés szerint az Egyesült Államokban 2006 és 2011 között 40 százalékkal csökkent a kokainfogyasztás, miközben Kínában, úgy tűnik, növekedni kezdett. 2011-ben 66 százalékkal több - 123 tonna - "amfetamin típusú" kábítószert foglaltak le szerte a világon, mint egy évvel korábban.

Hirdetés