Az idei évben látványosan megugrott a menedékkérők száma Magyarországon és nemzetközi szinten is. A legtöbben Afganisztánból jönnek, de Szíria is egyre drámaibb számokat produkál. Menekültekkel beszélgettünk az itthoni helyzetről és az integrációról.
Az ENSZ 2001-ben határozott arról, hogy június 20-át a Menekültek Világnapjává nyilvánítja, hogy ezzel is felhívja a figyelmet mindazok sorsára, akiknek háborúk vagy üldöztetés miatt el kell hagyniuk a szülőföldjüket. A világszervezet Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) az idei világnapra fotókat gyűjt a világ minden tájáról, rajtuk menekültek és egy-egy tárgy, amit magukkal tudtak vinni, amikor hátra kellett hagyniuk az otthonukat.
Tavaly Magyarországon körülbelül kétezer menedékkérő volt, de az idei évben már kilencezren érkeztek. Ez részben annak tudható be, hogy enyhítettek a szabályozásokon, és idén januártól nem vették őrizetbe a menedékkérőket, azonban júliustól a törvényhozás ismét lehetővé tette, hogy az EU és az ENSZ tiltakozása ellenére újra őrizetbe vegyék őket. Nemzetközi szinten is nő a menekültek száma, a legtöbben Afganisztánból jönnek, de az elmúlt két év válsága miatt Szíria is egyre drámaibb számokat produkál.