2013. június. 14. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 14. 17:19 Világ

Nem szólt még a NATO-nak az USA a szíriai repüléstilalmi zónáról

Az Egyesült Államok mindeddig nem fordult kéréssel a NATO-hoz egy esetleges szíriai repüléstilalmi övezet létesítése ügyében - közölte Anders Fogh Rasmussen, az atlanti szövetség főtitkára péntek délután.

Előzőleg amerikai diplomaták azt jelezték, hogy az Egyesült Államok repüléstilalmi övezet létesítését fontolgatja Szíriában az ottani polgárháború civil áldozatainak megvédése érdekében.

A Fehér Ház arra a következtetésre jutott, hogy Bassár el-Aszad elnök rezsimje kis mennyiségben vegyi fegyvert is alkalmazott a harcok során, és az amerikaiak emiatt a felkelőknek nyújtandó katonai támogatás mellett döntöttek. Rasmussen az öldöklés azonnali beszüntetését sürgette, és a szíriai konfliktusra politikai megoldás tárgyalásos keresését tartotta kívánatosnak.

A NATO-főtitkár felhívta a figyelmet a romló humanitárius helyzetre. Immár 90 ezernél is több embert öltek meg, több százezer a menekültek száma, fennáll a konfliktus továbbterjedésének a kockázata a térségben, és immár bizonyítékok támasztják alá vegyi fegyverek alkalmazását - sorolta a főtitkár azokat a tényezőket, amelyek megfogalmazása szerint nagyon súlyos aggodalomra adnak okot.

A NATO politikai irányvonalában nincs változás, "a magunk részéről szövetségesünk, Törökország megvédésére összpontosítunk" - mondta Rasmussen. Emlékeztetett arra, hogy a török lakosság és a török területek megvédése érdekében telepítettek korábban Patriot rakétákat a török-szíriai határtérség török oldalán. Megerősítette, hogy a Patriotok tisztán védelmi célokat szolgálnak, és hogy ezen a tényen nem változtatnak az esetleges repüléstilalmi övezet létesítésére vonatkozó találgatások sem.

"Továbbra is hisszük, hogy a helyes irányt a hosszú távú, fenntartható politikai megoldásra való törekvés jelenti. Ebben a tekintetben üdvözöljük a közös amerikai-orosz kezdeményezést, amely a Genf kettőként emlegetett nemzetközi konferencia összehívására irányul" - jelentette ki Rasmussen.

Felidézte, hogy egy évvel ezelőtt az első genfi konferencia olyan politikai nyilatkozattal zárult, amely felvázolta a szíriai nép törekvéseit kielégítő változásokhoz vezető folyamatot. Annak a záródokumentumnak az erősségét - tette hozzá - az adta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának mind az öt állandó tagja aláírta, beleértve Oroszországot és Kínát is.

Hirdetés
hvg360 Keresztes Imre 2024. november. 29. 16:30

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.