2013. május. 08. 15:56 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 08. 15:38 Világ

Fémdetektoros kapun küldték át az ukrán államfőre váró gyerekeket

Szigorú biztonsági ellenőrzésen estek át azok a gyerekek, akik a Krím félszigeti Artekbe szerdán ellátogató ukrán államfőt fogadják. Viktor Janukovics munkalátogatásra érkezik napközben az egykori szovjet úttörőtáborba, amely nemzetközi gyermekközpont néven működik már.

Az államfő fogadására a tábor stadionjába körülbelül ezer, zömében 7-10 év körüli, arteki egyenruhába öltöztetett gyereket szállítottak. A gyerekeknek fémdetektoros kapun kellett átmenniük a stadion bejáratánál, és csak egy kispalackos ásványvizet vihettek be magukkal.

Helyszíni jelentések szerint a gyerekek arteki indulókat énekeltek és tábori jelmondatokat skandáltak, amíg várták az államfőt.

Janukovics elnök szerdán a második világháborús győzelem napja alkalmából az arteki táborban és Szevasztopolban tesz látogatást. Ez utóbbi dél-ukrajnai városban állomásozik az ukrán haditengerészet mellett az orosz Fekete-tengeri Flotta is.

Szevasztopol egyike a "hős szovjet városoknak", az elsők között kapta meg a kitüntető címet a második világháborúban tanúsított hősies helytállásáért. A várost a náci csapatok 250 napon át, 1941. október 30-a és 1942. július 4-e között ostromolták, míg el tudták foglalni.

Oroszországban és a szovjet utódállamokban hivatalosan május 9-én emlékeznek meg a második világháborúban aratott győzelemről.

A Németország feltétel nélküli megadását rögzítő dokumentumot 1945. május 8-án írták alá, de az csak közép-európai idő szerint május 8-án 23.01-kor lépett életbe, amikor Moszkvában már május 9-e volt. Ezért a Szovjetunióban hagyományosan mindig május 9-én volt a győzelmi felvonulás, és a legtöbb szovjet utódállam megtartotta ezt a szokást.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.