2013. május. 07. 11:15 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 07. 11:08 Világ

Mégis kell az állami pénz az olasz parlamentbe jutott civileknek

Az olaszországi 5 Csillag Mozgalom (M5S) parlamenti tagjai nem szívesen mondanak le fizetésük tetemes részéről, ahogyan ezt a civil mozgalom a választási kampányában ígérte.

Mint az olasz média jelentette kedden, az M5S összesen 163 szenátorának és képviselőjének nem elég a havi nettó 2500 euró parlamenti fizetés, miközben a többi párt parlamenti tagjai ennek közel tízszeresét keresik. 

A Beppe Grillo vezette civil mozgalom a februári választási kampányban bejelentette, hogy a római parlamentbe bejutó tagjai lemondanak az őket illető havi bruttó tízezer eurós fizetés feléről. Azt ígérték, hogy csak ötezer eurót tartanak meg, a másik felét szolidaritási alapba fizetik be a többek között a gazdasági válságban csőd fenyegette kis- és középvállalkozások támogatására. 

"A megmaradt bruttó ötezer euróból adólevonással nettó kétezerötszáz marad, ez nem elég ahhoz, hogy a nem római szenátorok az olasz fővárosba utazzanak, itt lakást béreljenek és családjukat is eltartsák" - magyarázta Vito Crimi, az M5S szenátusi frakcióvezetője.

Grillo blogon (beppegrillo.it) érkezett utasításával szembeszegülve ezért az M5S parlamenti tagjai belső szavazást tartottak, és úgy döntöttek, hogy mindenki önkéntes alapon dönthet arról, mennyit tart meg fizetéséből. A többség például nem mond le a szenátoroknak és képviselőknek jutó napidíjról, utazási, telefonálási és egyéb költségtérítésről, mely további havi bruttó tízezer euróval egészíti ki a parlamenti fizetést. 

Beppe Grillo mozgalmának nemes ideáljai csak a parlamenten kívül működtek: ahogy a civilek megkapták az első parlamenti fizetésüket, attól kezdve már nem Grillo, hanem a pénz beszélt - kommentálta Massimo Cacciari olasz filozófus, balközép politikus.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.