2013. április. 29. 16:25 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 29. 16:22 Világ

Orbánék ráállítanak valakit Mongóliára

A kormány a magyar-mongol kapcsolatok ápolására különmegbízottat nevez ki, aki a nagyköveti feladatokat látja el mindaddig, amíg ismét megnyílik a magyar külképviselet Ulánbátorban - mondta Németh Zsolt külügyi parlamenti államtitkár ulánbátori látogatása alkalmával.

Németh Zsolt vasárnap érkezett kétnapos látogatásra Mongóliába, ahol részt vett a Demokráciák Közössége nemzetközi szervezet miniszteri értekezletén.

Az államtitkár szerint évek óta nem járt magas szintű magyar delegáció Mongóliában, és "sajnálatos módon" az előző kormány bezárta az ulánbátori magyar nagykövetséget, így jelenlegi találkozóit "a kapcsolatok újraindításának" szándéka határozta meg. Németh Zsolt találkozott mások mellett Cahjagín Elbegdordzs államfővel és Luvsanvandan Bold külügyminiszterrel.      

A magyar-mongol kapcsolatok ápolására kinevezendő különmegbízott évente három-négy alkalommal látogat majd az ázsiai országba. Az is megkönnyíti a két ország közötti kapcsolattartást, hogy lehetőség nyílik arra: az ulánbátori cseh nagykövetségen magyar vízumokat állítsanak ki - magyarázta.

Az államtitkár szerint Magyarország "továbbra is kiemelt nemzetközi fejlesztési célországként kezeli Mongóliát", ennek alapján a jövőben magyar szakemberek dolgozzák ki Kelet-Mongólia vízgazdálkodási tervét. Az államtitkárt útjára magyar üzletemberek is elkísérték, akik azt tervezik, hogy kereskedőházat létesítenek Ulánbátorban. 

Arra is kitért, hogy Magyarország növelni szeretné a mongol diákoknak biztosított ösztöndíjas helyek számát, Mongólia pedig szorgalmazza, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetemen mongolisztikai tanszék jöjjön létre.

Látogatása alkalmával Németh Zsolt Ulánbátorban részt vett a Demokráciák Közösségének ülésén is. A szervezetről az államtitkár azt mondta, hogy annak kormányzótanácsában Magyarország is ott van, így a szervezet irányításában is szerepet vállal. 

A Demokráciák Közösségének célja a demokratikus intézményépítés segítése - közölte. Szerinte Magyarország szerepvállalásának részeként egyebek mellett az Országgyűlés a mianmari parlament hivatala munkatársainak képzésében vesz részt.

A Demokráciák Közössége kezdeményezés több mint száz ország részvételével alakult meg 2000-ben Varsóban azzal a céllal, hogy a demokrácia erősítésére együttműködési fórumot hozzon létre.

A Demokráciák Közössége elsősorban konkrét projektek révén igyekszik segítséget nyújtani azon országoknak, amelyekben folyamatban van a demokratikus átalakulás. A szervezet elnöke 2011-től 2013-ig Mongólia.

Hirdetés