Romániában balhé lett a magyaroktól érkező pártfinanszírozásból
A román kormánykoalíció egyik pártja, a Konzervatív Párt (PC) a hatóságokhoz fordult, miután magyar és román lapokban tényfeltáró anyag jelent meg arról, hogy a magyar kormány közvetett csatornákon, állami vállalatok révén pénzeli az Erdélyi Magyar Néppártot (EMNP).
Mivel az EMNP közvetlen finanszírozását a törvény tiltja, az EMNT–EMNP-projektet vélhetően közvetett csatornákon keresztül támogatja a magyar kormány: egyrészt az EMNT által működtetett Demokrácia Központ-hálózaton egy sor másodvonalbeli politikusnak biztosít megélhetést, másrészt (valószínűleg meghívásos) pályázatok révén nagyobb pénzösszegeket adományoz nekik – írta a Transindex.
A cikk nyomán a román kormánykoalícióban részt vevő Konzervatív Párt (PC) csütörtökön a román korrupcióellenes ügyészséghez, a választási hatósághoz és a hírszerzéshez fordult, közleményükben emlékeztetnek arra, hogy a pártfinanszírozási törvény értelmében Romániában tilos a pártok külföldi támogatása. "A Székelyföld autonómiájáért és Románia föderalizálásáért küzdő párt hálózatát tulajdonképpen a magyar állam finanszírozza, közvetett csatornákon juttatva el a pénzeket, megkerülve a törvényt" – áll a PC közleményében.
A Transindexnek a Freedom House Románia Alapítvány támogatásával készített tényfeltáró anyaga azt állítja, hogy az Erdélyi Magyar Néppárthoz (EMNP) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácshoz (EMNT) kötődő civilszervezetek a 2012-es romániai választási évben közel egymillió euró (300 millió forint) támogatást kaptak a magyar költségvetésből és állami tulajdonban levő magyarországi vállalatoktól.
Az EMNP csütörtökön kiadott közleményében azzal védekezett, hogy szerintük az írás politikai megrendelésre készült, mivel a Transindexet Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke működteti. Kelemen Hunor visszautasította, hogy politikai megrendelésre készült volna a Transindex tényfeltáró írása. Hangsúlyozta: a tényfeltáró riportot a Freedom House Románia Alapítvány által szervezett Grants for Investigative Journalism program keretein belül írta a szerző, az amerikai külügyminisztérium és Franciaország bukaresti nagykövetségének anyagi támogatásával.