Már a kártalanításról tárgyal Izrael és Törökország
Izrael és Törökország megkezdte a tárgyalásokat a 2010-es gázai segélyflottilla elleni támadással kapcsolatos kártalanításról – mondta hétfőn Bülent Arinc török miniszterelnök-helyettes. Ankara a kártalanítást szabta meg egyik fő követelésként ahhoz, hogy rendezze a zsidó államhoz fűződő kapcsolatát, amely éppen a 2010-es támadás miatt ment tönkre.
Ahmet Davutoglu török külügyminiszter "felvette a kapcsolatot a másik féllel, és hangsúlyozta: gyorsan meg kell oldani a kérdést" – mondta Arinc újságíróknak a kormány heti ülése után.
A 2008. decemberi – 2009. januári Öntött ólom hadművelet óta, amikor izraeli egységek offenzívát indítottak a Gázai övezet ellen, amúgy is feszült volt a viszony a két stratégiai szövetséges között. Ez súlyosan megromlott, amikor izraeli kommandósok 2010 májusában megtámadták a blokád alatt lévő Gázai övezetbe tartó segélyflottilla török vezérhajóját. A támadás miatt felháborodott a nemzetközi közösség, és diplomáciai válságot okozott a két ország között.
Törökország addig nem volt hajlandó rendezni a diplomáciai és katonai kapcsolatait Izraellel, amíg a zsidó állam nem kér hivatalosan bocsánatot, nem kártalanítja az áldozatok családját, és nem oldja fel a Gázai övezet blokádját.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő – Barack Obama amerikai elnök elutazása előtt – pénteken hivatalosan bocsánatot kért Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnöktől.
"Ez a török külpolitika nagy sikere" – mondta Arinc, hozzátéve: Ankara ügyel arra, hogy Izrael betartsa az ígéreteit.