2013. március. 07. 16:39 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 07. 18:57 Világ

Újabb büntetést kapott Észak-Korea az atomrobbantás miatt

A múlt hónapban végrehajtott kísérleti atomrobbantás miatt újabb szankciókat szavazott meg Észak-Koreának az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Egyebek mellett észak-koreai diplomatákat és a hadsereghez kötődő cégeket érint az erről szóló határozat.

Többek között három személyt valamint az észak-koreai hadsereghez kötődő két céget sújtottak szankciókkal, köztük utazási tilalommal illetve vagyonuk befagyasztásával - írja a BBC Online. A határozatot ellenszavazat nélkül fogadta el az ENSZ BT. Észak-Korea azzal fenyegetőzött csütörtökön, hogy "megelőző atomcsapást" mér az "agresszorokra" – köztük az Egyesült Államokra –, ha támadás éri az országot.

A világszervezet büntetőintézkedéseinek célja, hogy tovább nehezítsék az észak-koreai ballisztikus rakéta- és nukleáris fegyverprogramok finanszírozását, valamint az ezekhez szükséges anyagok beszerzését.

A határozat szövegét az Egyesült Államok közösen dolgozta ki az Észak-Korea legszorosabb szövetségesének tekintett Kínával. A szankciók kiterjesztik a Phenjannal szemben már korábban bevezetett pénzügyi korlátozásokat, és arra kötelezik az ENSZ tagállamait, hogy vizsgálják át azokat a hajókat, amelyekről feltételezhető, hogy tiltott anyagokat szállítanak az észak-koreai nukleáris fegyver- és ballisztikus rakétaprogramokhoz. Meg kell állítani a katonai célokra használható felszerelést és luxuscikkeket tartalmazó szállítmányokat is.

Az új intézkedések értelmében a világszervezet tagállamainak átfogó tilalmat kell életbe léptetniük az észak-koreai fegyverprogramokkal kapcsolatos alapok és vagyontárgyak áramlásával kapcsolatban és nem engedélyezhetik, hogy a KNDK bankjai új fiókokat vagy irodákat nyissanak a területükön. Meg kell akadályozniuk az Észak-Koreába irányuló vagy onnan kiinduló nagyobb készpénz-szállítmányokat is, amelyek gyakran a pénzügyi szigorítások megkerülését szolgálják.

A határozatban a BT tagjai aggodalmukat fejezték amiatt, hogy Észak-Korea visszaél a diplomatái számára biztosított kiváltságokkal és mentességgel, és arra hívta fel a tagállamokat, hogy tanúsítsanak éberséget az ország diplomatáival kapcsolatban.

A dokumentumban, amely a leghatározottabb hangnemben ítélte el a február 12-i atomrobbantást, a Biztonsági Tanács tagjai készségüket hangoztatták azzal kapcsolatban, hogy "további jelentős intézkedéseket" foganatosítsanak, ha a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság újabb nukleáris kísérletet hajt végre.

Susan Rice, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete kijelentette: a phenjani vezetés "semmit sem fog elérni a folytatódó fenyegetéseivel és provokációival" és csak "még jobban elszigeteli az országot és annak népét és aláássa az északkelet-ázsiai béke és stabilitás előmozdítására irányuló nemzetközi törekvéseket".

Li Pao-tung, a kínai ENSZ-misszió vezetője rámutatott, hogy Peking elvárja Phenjantól a legfrissebb BT-határozat maradéktalan végrehajtását.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.