2013. február. 18. 12:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 18. 12:45 Világ

Jordán páncéltörő-gyártásban segítenek az oroszok

Jordánia évi 20 ezer páncéltörő rakétavetőt fog összeszerelni orosz segítséggel.

Húszezer korszerű páncéltörő gránátvetőt szerelnek össze az idén egy orosz segítséggel felépített jordániai fegyvergyárban - közölte hétfőn a Bazalt orosz állami fegyvergyár igazgatója.

Vlagyimir Porhacsov egy Abu-Dzabiban megnyílt fegyverkiállításon beszélt erről. Az orosz állami fegyverexportőr cég, a Roszoboronexport 2010 áprilisában kötött megállapodást Ammánnal a RPG-32 Hashim típusú páncéltörő gránátvetők jordániai összeszereléséről. A Bazalt vállalat segítségével megépült gyárban évente 60 ezer ilyen páncéltörő fegyvert összeszerelni az orosz fél által szállított alkatrészekből.

Az RPG-32-es a világ első olyan rakétagránátvetője, amely kétfajta - 105 és 72 milliméteres kaliberű - tandem robbanófejes, kumulatív-termobárikus rakétagránátok kilövésére is alkalmas. (A páncéltörő fegyvert harckocsik ellen, valamint zárt térben lévő élőerő ellen használják, például bunkerek fedezékében lévő ellenség megölésére.)

Az RPG-32 sivatagi körülmények között is használható, ahol a szálló homokszemcsék a fegyverek meghibásodását idézhetik elő. A hétszáz méteres hatótávolságú fegyver összsúlya tíz kilogramm: az optikai célzó berendezéssel ellátott, többször felhasználható rakétavető mindössze három-, míg maga a rakétagránát hétkilós.

Internetes információk szerint Oroszország 2010-ben 1500 ilyen gránátvetőt szállított már a libanoni hadseregnek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.