Zuhanyszünet az EU-csúcson, az EP csalódott
Péntek délelőtt újabb szünetet rendeltek el az EU-országok állam-, illetve kormányfőinek brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozóján, a küldöttségek elmentek felfrissülni, és délben ülnek össze ismét. Az Európai Parlament (EP) elnöke csalódottságának adott hangot az eddigi hírek nyomán.
A 2014 és 2020 közötti időszak uniós keretköltségvetésének elfogadására összehívott értekezlet hivatalosan csütörtök este kilenckor kezdődött, de a tárgyalóküldöttségek különböző csoportösszetételekben már délutántól egyeztettek a középtávú büdzséről. Ennek a kérdésnek már tavaly november végén is szenteltek egy rendkívüli EU-csúcsot, de akkor nem sikerült megállapodásra jutni.
Péntek reggel uniós tisztségviselők azt mondták, hogy nagyvonalakban - legalábbis a kiadási oldal főösszegét illetően - megállapodás született, és most már az egyes fejezetek résztételeiről folyik a vita. Olyan dokumentumtervezeteket ismertettek az újságírókkal a tanácskozás helyszínén, amelyek arról tanúskodnak, hogy a felek közel állnak a megegyezéshez.
Tudósítónk beszámolója szerint először gazdálkodhat a hétéves költségvetési ciklusban a korábbinál kevesebb pénzből az Európai Unió. A 960 milliárd eurós, egyelőre konszenzusos támogatást élvező tervezetben az agrártámogatások összege az eddigi 420 milliárdról 373 milliárd euróra csökkenhet. A kohéziós források pedig 354 milliárdról 324 milliárd euróra csökkenhetnek a következő ciklusban. A költségvetésben egyedül a kutatási, fejlesztési, technológiai és innovációs források nőnek jelentősen, a jelenlegi 91 milliárdról 126 milliárd euróra. Ugyanakkor az Európai Bizottság által javasolt 50 milliárd helyett mindössze 29 milliárd juthat a közlekedési, energetikai és távközlési infrastruktúrák összekapcsolását támogató Connecting Europe kezdeményezésre.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke azonban csalódást keltőnek nevezte a lehetséges megállapodásról eddig kiszivárgott híreket. Szóvá tette, hogy a tagországok vezetői tovább nyitnák az ollót a finanszírozási kötelezettségvállalások és az ettől elmaradó tényleges kifizetések felső határa között. Ez - állapította meg - az EU-költségvetés deficitessé tételének az irányába mutat, amit ő az uniós alapszerződések értelmében nem fogadhat el. Az EP nem jogosult újranyittatni a vitát a keretköltségvetésről, de az egész csomagról szavaznia kell majd igennel vagy nemmel.
Hannes Swoboda, az EP második legnagyobb létszámú frakciójának, a szocialistáknak a vezetője úgy nyilatkozott, hogy a dolgok jelenlegi állása szerint "elképzelhetetlen" az EP jóváhagyása.