2013. február. 05. 10:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 05. 10:47 Világ

Közel két hónapon át repült egy tudományos léggömb

Repülési csúcsot állított be egy amerikai tudományos hőléggömb: a Super-TIGER elnevezésű szerkezet valamivel több mint 55 napot töltött egyhuzamban a levegőben a Déli-sarkvidék fölött.

A hőlégballont - teljes nevén: Super Trans-Iron Galactic Element Recorder - 2012. december 8-án indította útnak az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA. A hatalmas méretű, 1,1 millió köbmétert kitevő léggömb mintegy 2700 kilogramm tudományos felszerelést vitt magával. Feladata az volt, hogy korszerű eszközeivel mérje a vasnál nehezebb ritka elemek mennyiségét a Tejútrendszer más részeiből érkező, a Földet bombázó magas energiájú kozmikus sugárzásban.  

A NASA közlése szerint a ballon által összegyűjtött információk feldolgozása két évet vesz majd igénybe. Az adatok talán választ adnak arra, hol és hogyan keletkeznek a szóban forgó elemek atommagjai, illetve miként tesznek szert roppant energiájukra. 

A Super-TIGER egész pontosan 55 napot, egy órát és 34 percet töltött 38,7 kilométeres magasságban küldetése során. Az előző rekordot is NASA-léggömb tartotta, a Super Pressure Ballon "repüléstartóssági" csúcs 54 nap, egy óra és 29 perc volt.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.