A japán külügyminisztériumba kérették a kínai nagykövetet
A japán külügyminisztériumba kérették kedden a kínai nagykövetet, hogy Tokió tiltakozzon Pekingnél kínai állami hajók vélt területbitorlása miatt - közölték hivatalosan.
A kínai óceánügyi hivatal két felderítőhajója behatolt hétfőn a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert, mindkét ország által magának követelt kelet-kínai-tengeri szigetcsoport vizeire, s a japán parti őrség szerint közel 14 órán át ott tartózkodott.
Cseng Jung-hua Kína tokiói nagykövete Szaiki Akitaka japán külügyminiszter-helyettessel találkozva, visszautasította a tiltakozást, mondván, hogy "a szigetek és a hozzájuk tartozó vizek Kína területének szerves részét képezik". A Hszinhua kínai hírügynökség jelentése szerint Cseng közölte, országa "elvárja, hogy Japán ne avatkozzon be a kínai hajók rendszeres járőrözésébe".
A két ország területi vitája szeptemberben mérgesedett el, miután a tokiói kormány megváltoztatta az addig satus quót és megvásárolta a szigetcsoport három tagját egy japán magántulajdonostól.
A szigetek környékén az utóbbi hónapokban mindennapossá váltak a kínai járőrözések, ezért Japán a napokban úgy döntött, hogy három éven belül 12 hajóból álló, két helikopterhordozót is magában foglaló különleges egységet küld a térségbe a szigetek védelmére.
Abe Sindzó japán kormányfő szombaton Okinava szigetén fogadkozott, hogy országa minden eszközzel megvédi a lakatlan szigetcsoportot a kínai fenyegetésektől.