2013. január. 28. 10:29 hvg.hu/bumm.sk Utolsó frissítés: 2013. január. 28. 10:24 Világ

Történelmi csúcson a munkanélküliség Szlovákiában

2004 májusa, az uniós csatlakozás óta most a legnagyobb, 14,5% a munkanélküliség Szlovákiában.

Tomás Malatinsky gazdasági miniszter szerint Európa a hibás, mert túlságosan függ tőle az ország nyitott gazdasága. Ivan Stefanec, az ellenzéki SDKÚ képviselője szerint azonban a jelenlegi kormány is hibás. A két politikus a Szlovák Televízió 5 perc múlva 12 című vitaműsorában vitázott a jelenlegi, 14,5 százalékos munkanélküliségről - írja a bumm.sk.

Stefanec szerint a kormány konszolidációs intézkedései rengeteg munkalehetőséget hajtott el az országból, csak decemberben például 13,5 ezret. A kormánynak szerint azokat kellene támogatnia és védenie, akik munkahelyeket létesítenek.

Malatinsky erre úgy válaszolt, hogy a kormánynak sikerült új projekteket hoznia, melyek főleg Közép- és Kelet-Szlovákiában körülbelül 4 ezer munkahelyet hoznak. Hozzátette: a projekteket a kormány az elkövetkező napokban hagyja jóvá. Stefanec szerint azonban ezek csak szelektíven segítenek.

Az ellenzéki politikus szerint a kormánynak egy olyan keretre kellene összpontosítania, melyen belül érdemes vállalkozni és élni. Véleménye szerint nem lehet csak az ösztönzőkre és adókedvezményekre hagyatkozni. Véleménye szerint a kormány előbb „megemelte az adót, rontott a Munkatörvénykönyvön, emelt a járulékokon, elűzte a munkahelyeket Szlovákiából, és most mintha az adófizetők pénzén vásárolnának munkahelyeket”.

Elmondása szerint Szlovákia történetében még nem volt olyan kormány, mely ösztönzőket ad a cégeknek a munkahelyek megtartásáért ahelyett, hogy munkahelyteremtésre adna pénzügyi forrásokat. A gazdasági miniszter erre azt mondta, hogy a készülő, gazdasági ösztönzőkről szóló törvény egyértelműen úgy fogalmaz, hogy a pénz csak új munkahelyek létrehozására fordítható.

Hozzátette: a bírált munkahelymegtartó program projektjeit már az előző kormány idején kezdték el, a cégek egy korábbi miniszter által aláírt ígéretet kaptak. „Ezt önök hagyták jóvá a kormányukban” – mondta Stefanecnek. A képviselő szerint azonban bár a cégek próbálkoztak az előző kabinetnél, soha nem jártak sikerrel, a korábbi kormány soha nem hagyott jóvá ilyen ösztönzőket. „Hiszen ez színtiszta zsarolás, s ez szerintem az emberek pénzével való sáfárkodás” – zárta.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.