Világ hvg.hu/MTI 2013. január. 27. 12:14

Legkevesebb 232 halott egy brazil diszkótűzben

Az első adatokkal szemben nem kilencven, hanem 232 ember vesztette életét egy diszkótűzben Brazíliában. Az áldozatok végleges számát még nem tudják meghatározni. Még 117-en vannak kórházban. A szórakozóhelyről állítólag csak egy kijáraton lehetett távozni, azt viszont sokan nem találták meg a füst miatt. Santa María polgármestere 30 napos gyászt rendelt el a városban.

A brazil hatóságok nem végleges adatai alapján 232-en vesztették életüket a dél-brazíliai Santa María településen szombat éjjel kitört diszkótűzben.

A hivatalos tájékoztatás szerint a tüzet eloltották, és 232 holttestet szállítottak el azonosításra a helyszínről a városi sportközpontba. Kórházban még 117-en vannak. Korábban azt közölték, hogy 245-en haltak meg, azóta azonban újabb számlálást végeztek - közölte Cleberson Braida Bastianello őrnagy, az illetékes rendőrfőnök. A rendőrség szerint már az összes holttestet elvitték az épületből, amelyet lezártak a vizsgálatok idejére.

A tűz akkor keletkezett, amikor a Kiss nevű night club egyik fellépő rockzenekara tűzijátékkal színesítette az előadását. Az eddig rendelkezésre álló információk szerint a hangszigetelő hab kapott lángra a plafonon, a tűz pedig nagyon gyorsan terjedt.

Tekintse meg galériánkat!
AFP / Agencia RBS / Lauro Alves

Az áldozatok többsége füstmérgezésben halt meg, de az is sokat rontott a helyzeten, hogy a bulizók pánikba estek, és egymáson tapostak.Többen emiatt nem jutottak ki élve.

Az Estado de Sao Paulo című lap azt írta, hogy a szórakozóhelyen a tragédia idején közel kétezren tartózkodtak, ebből ötszázan az épületen belül. Egy túlélő szerint a diszkó tele volt, de nem volt túlzsúfolt a katasztrófa perceiben. Főként diákok ünnepeltek, akik a negyedmillió lakosú egyetemi városban tanultak. Más résztvevők beszámolói szerint a tűzoltók és mentők gyorsan kiérkeztek, és segítséget kaptak a fiataloktól is, amikor ajtókat, ablakokat, falakat áttörve igyekeztek kiszabadítani az épületben rekedteket.

Az egyetem egyik orvosprofesszora, Paulo Alfonso Beltrame szerint a mérgező füst megzavarta a menekülők irányérzékét, és ezért sokan nem találták meg a vészkijáratokat. Egy mosdóban legalább ötven holttest volt, ami arra utal, hogy összetévesztették a mellékhelyiség ajtaját a kivezető ajtóval.

Egyes túlélők arra panaszkodtak, hogy a diszkó alsó szintjén zárva voltak a vészkijáratok, az épület egyetlen bejáratánál pedig a belépésre várakozók sorait szabályozó vasrácsok akadályozták a menekülést. A tűzoltók főnöke szerint az első percekben, amikor a rendezők még nem ismerték fel a helyzet súlyosságát, akadályozták a távozást, mert ki akarták fizettetni a vendégekkel a fogyasztásukat. A diszkó működési engedélye tavaly augusztusban lejárt - állították tűzoltók.

Egy másik tűzoltó úgy nyilatkozott: soha életében nem látott még ehhez hasonló tragédiát, ennyi fiatal áldozattal.

Könnyekkel küszködve

Santa María a déli Rio Grande do Sul államban van, annak fővárosától, Porto Alegrétől 286 kilométerre. Életének nagy részét ez utóbbi városban töltötte Dilma Rousseff brazil elnök, aki a katasztrófa hírére megszakította külföldi programját, és hazautazott Chiléből, az Európai Unió és a latin-amerikai és karibi államok gazdasági közössége (CELAC) csúcstalálkozójáról.

Az államfő könnyekkel küszködve jelentette be döntését, és azt, hogy felhívta kormánya tagjait, hogy mindenben segítsenek és ők is utazzanak a városba. Az egészségügyi minisztérium égési sebek ellátásában járatos orvosokat toboroz más szövetségi államokban is.

Rousseff gépe egyenesen Santa Maríába tartott, ahová helyi idő szerint kora délután érkezett meg. Az elnök először a Caridade de Santa María kórházat kereste föl, ahol a legtöbb sérültet kezelik, beszélgetett velük és hozzátartozóikkal, majd a sportközpontba ment. Jelen volt az oktatási miniszter, az egészségügyi miniszter és azok a kormánytagok, akik az elnökkel együtt részt vettek a Santiago de Chile-i csúcson. Santa María polgármestere 30 napos gyászt rendelt el a városban.

A brazíliai biztonsági előírások és a katasztrófavédelem a nemzetközi figyelem középpontjában áll két ott sorra kerülő tömegrendezvény, a 2014-es labdarúgó világbajnokság és a 2016-os nyári olimpia miatt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.