2013. január. 21. 20:43 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 21. 22:05 Világ

Szerb sírokat gyaláztak meg Koszovóban

A sírrombolás azután kezdődött, hogy a szerb rendőrség különleges egysége vasárnap reggel eltávolított egy lázadóknak állított emlékművet a dél-szerbiai, Koszovóval határos presevói járásban. Az emlékművet 27 olyan lázadó tiszteletére emelték, aki a 2000-2001-ben szerb katonákkal és rendőrökkel vívott harcokban esett el.

Szerb sírokat gyaláztak meg albánok több koszovói településen - jelentette hétfőn a szerb média.

A belgrádi jelentések szerint legalább 50 sírt rongáltak meg a dél-koszovói Prizrenben, s még mintegy harmincat Klokot, Plemetina, Milosevo és Gorazdevac településeken.

A sírrombolás azután kezdődött, hogy a szerb rendőrség különleges egysége vasárnap reggel eltávolított egy lázadóknak állított emlékművet a dél-szerbiai, Koszovóval határos presevói járásban. Az emlékművet 27 olyan lázadó tiszteletére emelték, aki a 2000-2001-ben szerb katonákkal és rendőrökkel vívott harcokban esett el. Ivica Dacic szerb kormányfő és belügyminiszter január elején felszólította a helyi albánokat, hogy január 17-ig bontsák le a november végén felállított emlékművet, s mivel ezt nem tették meg, rendőrökkel távolíttatta el azt.

A válaszul Koszovóban elkövetett sírrongálást elítélte a Koszovói Emberi Jogi Központ és az Ifjúsági Kezdeményezés a Koszovói Emberi jogokért. A két szervezet felszólította a pristinai hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent az ortodox temetők védelméért.

A szerb kormány Koszovó ügyeivel foglalkozó irodája szerint Pristina fajgyűlölő politikát folytat a koszovói szerbekkel szemben. A szerb kormányhivatal felszólította az EU koszovói igazságügyi és rendfenntartó misszióját, az EULEX-et, valamint a nemzetközi békefenntartó erőt, a KFOR-t, hogy védjék meg a koszovói szerb lakosságot.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.