Világ hvg.hu 2013. január. 16. 15:09

NZZ: Orbán Bayerre hagyja a Jobbikkal szimpatizáló Fidesz-szavazók kiszolgálását

Sok magyarnál kiverte a biztosítékot Orbán Viktor hallgatása Bayer zsolt Magyar Hírlapban megjelent botrányos írása - írja a Neue Zürcher Zeitung online kiadása. A lap szerint Orbán azért burkolózik néma csendbe Bayer ügyében, mert ő maga soha nem tenne ennyire nyersen rasszista, vagy antiszemita nyilatkozatot, inkább párttársára hagyja, hogy kiszolgálja azt a jobboldal szélén helyet foglaló réteget, akik hajlamosak a szélsőjobboldali Jobbik karjaiba futni.

A Neue Zürcher Zeitung (NZZ) tekintélyes svájci lap online kiadása cikket szentelt a Bayer Zsolt Magyar Hírlapban megjelent írását övező botrányról, és azt azt követő eseményekről. A lap részletesen beszámol az írás elleni vasárnapi tüntetésről, melyet a Fidesz Lendvay utcai székháza előtt tartottak, kiemelve, hogy a demonstrálók magyar zászlókkal érkeztek és többen "Én is cigány vagyok" feliratú táblát tettek a nyakukba.

Bayer Zsolt Orbán Viktor miniszterelnök politikai társa és barátja, aki a "kormányközeli, jobboldali Magyar Hírlapban megírta azt az írását, mely bel- és külföldön egyaránt felháborodást váltott ki" - írja a lap budapesti tudósítója, Charles E. Ritterband, hozzátéve: Bayer már régóta ismert antiszemitista kirohanásairól, most pedig "az állatokkal tette egyenlővé a cigányokat a létezéshez való jogukat is kétségbe vonva".

Fazekas István

A lap hangsúlyozza: Orbán hallgat az ügyben, pedig "Bayer a Fidesz alapítótagjai közé tartozik és minden adott alkalommal büszkén lobogtatja párttagsági igazolványát, melyen az szerepel, ő az 5. tagja a pártnak". "Mivel Bayer Zsolt a nyilvánosság előtt szívesen mutatkozik Orbán Viktor társaságában, ha erre lehetősége van, ezért a személye a Fidesszel azonosítható" - írja a lap.

A lap megemlíti, hogy Navracsics Tibor legalább megszólalt a témában, ám míg első reakciójában elhatárolódott a cikktől, később a Fidesz szóvivője világossá tette, hogy nincs ok Bayer Fideszből való kizárására. A liberális és baloldali ellenzéket nem elégítette ki Selmeczi Gabriella nyilatkozata és Orbán Viktor magyarázatát várják az ügyben - írja a lap. A miniszterelnöki reakció egyelőre még várat magára, ami a kritikusan gondolkodó magyaroknak nagyon nem tetszik, a történteket annál súlyosabbnak tartják, mintsem hogy napirendre térjenek felette - írja a szerző.

Fülöp Máté

"Egyetértenek abban, hogy Orbán azért burkolózik néma csendbe Bayer ügyében, mert ő maga soha nem tenne ennyire nyersen rasszista, vagy antiszemita nyilatkozatot, inkább párttársára hagyja, hogy kiszolgálja azt a jobboldal szélén helyet foglaló réteget, akik hajlamosak a szélsőjobboldali Jobbik karjaiba futni" - folytatja a cikk szerzője.

A cikkben megemlítik, hogy Radnóti Sándor filozófus szerint Orbán már régen nem konzervatív, hanem egy "nacionalista, szélsőjobbos vonásokkal", mindemellett azonban pragmatikus is, aki virtuóz módon tud bánni a hatalommal. Hozzáteszik: ahogy Radnóti, úgy az újságíró Ungváry Rudolf is panaszkodik "az Orbán kevéssé sikeres gazdaságpolitikája miatt szenvedő közvélemény apatikusságára, passzivitására". És valóban - teszi hozzá a lap - a vasárnapi Bayer-ellenes tüntetésen nagyon kevesen vettek részt. "Radnóti és Ungváry most a diákmozgalomban látják a reményt" - olvasható a lapban.

Bayer Zsolt január 5-i írásában a szigethalmi késelésre utalva úgy fogalmazott: akiket megkéseltek "a gyáva, undorító, kártékony állatok". Hozzátette: "a tények pedig ezek, a cigányság jelentős része nem alkalmas az együttélésre. (...) A cigányság ezen része állat, és állatként viselkedik. (...) Állatok meg ne legyenek. (...) Ezt kell megoldani - de azonnal és bárhogyan!" - zárta akkori írását Bayer.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.