2013. január. 16. 20:14 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 16. 20:11 Világ

Célegyenesben az osztrák milliárdos Mensdorff pere

Újabb tanúk meghallgatásával folytatódott, egyúttal a célegyenesbe ért az Alfons Mensdorff-Pouilly elleni pénzmosási per a szerdai tárgyalási nappal.

A szerdai, utolsó tárgyalási napon meghallgatott tanúk egy része arról vallott, hogy a perben vizsgált - az ügyészség gyanúja szerint megvesztegetésre felhasznált - pénzösszegeket Mensdorff közel-keleti üzletekbe fektette. Az OMV volt vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer dicsérte a lobbista tanácsadói tevékenységét. Mensdorff egy volt munkatársa viszont azt állította, hogy egy magyarországi egészségügyi beszerzés kapcsán "korrupcióról volt szó".

Mensdorffot, a BAE brit fegyverkonszern volt ausztriai, csehországi és magyarországi tanácsadóját pénzmosással és hamis tanúzással vádolják a BAE "közép- és kelet-európai országoknak" történt vadászrepülőgép-eladásaival összefüggésben. Az üzletember valamennyi vádat visszautasítja. A vád szerint a BAE-menedzserek bűnszervezetet alkottak a pénzmozgások valós céljának leplezése végett. Az ügyészség gyanúja szerint Mensdorff-hoz köthető "postafiók-cégeken" keresztül mozgatták a korrupcióra szánt pénzt.

Egy volt üzlettársa szerdai vallomásában arról beszélt, hogy a vizsgált pénzekből több millió eurót fektettek be Mensdorff közvetítésével egy dubaji beruházásba. Egy másik tanú azt mondta, hogy négymillió eurót utaltak át egy tervezett iraki beruházásra, az ügyészség viszont kétségbe vonja az ennek bizonyítására bemutatott e-mail valódiságát.

Mensdorffnak az OMV-nél is volt tanácsadói megbízatása. Ruttenstorfer vallomásában részben ennek tulajdonította, hogy 2004-ben sikerült tulajdonrészt vásárolniuk a Petrom román energiavállalatban. Mensdorff "piackutatással és terepfelméréssel foglalkozott, a politikai környezetre összpontosítva" - mondta. Amikor 2005-ben a Molba akarta bevásárolni magát az OMV, "ismét Mensdorff neve merült fel tanácsadóként". A politikai környezetről és arról kellett tájékozódnia, "hogyan fogadnák az OMV közeledését" Magyarországon - mondta.

Az APA osztrák hírügynökség beszámolója szerint Magyarország más vonatkozásban is felmerült a tárgyaláson. Az üzletember egy volt munkatársa azt állította, hogy magyarországi altatógép-beszerzésekhez kapcsolódóan nyíltan kenőpénz fizetéséről, valamint arról volt szó, hogy miként lehet ezt rejtetten végrehajtani. A tanú, Christian P. szerint ezen a téren "Mensdorff volt a megfelelő személy". A kérdéses beszerzés nem tárgya a vádiratnak. A tanú azt mondta, a BAE üzleteivel kapcsolatban nincs tudomása korrupcióról.

Mensdorff visszautasította a vádat. A tanú szavai szerinte arra vezethetőek vissza, hogy munkakapcsolatuk perrel végződött. Ezért "emberileg érthető, de nem tényszerű", amit P. mondott. Igaz - mondta -, hogy a tanácsadói tevékenységi területéhet tartozó országokban döntéshozók újra és újra kenőpénzt követeltek, de neki magának az volt a véleménye, hogy vesztegetés nélkül is sikerrel jár. "És sikerült is" - mondta. Hozzátette: 2000 után a politikusoknak már fontosabb volt a siker, mint a pénz.

A per során a bíróságnak több tanú meghallgatásáról is le kellett mondania. A távolmaradók egy része egészségi okok miatt mentette ki magát. Több külföldi tanú élt azzal a lehetőséggel, hogy jogi következmény nélkül megtagadhatták a külföldi bíróság előtti tanúskodást. Az ítélethirdetés csütörtökre várható.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.