2013. január. 11. 10:12 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 11. 10:11 Világ

A brit hadsereg osztrák pisztolyokra cseréli a Browningokat

A brit hadsereg búcsúzni készül a csaknem fél évszázadon keresztül használt Browning pisztolyoktól, hogy azokat lecserélje a Glock 17 típusú osztrák kézifegyverekre - jelentette be pénteken Londonban a brit védelmi minisztérium.

A védelmi tárca - amely két évvel ezelőtt hirdette meg a tendert - már alá is írta a 13,6 millió dollár értékű szerződést, amelynek keretében osztrák gyártmányú pisztolyokat vásárol. Ezzel a döntésével a szigetország követi több más állam - így Hollandia, Norvégia és Ausztria - példáját, amelyek hadserege már rendszeresítette a Browning pisztolyokénál nagyobb tárral rendelkező, fejlettebb technológiát képviselő oldalfegyvert. 

Brit katonai szakértők szerint a hatvanas években "fantasztikusan hatékonynak" számított az amerikai John Browning tervezte kézifegyver, de a technika azóta sokat fejlődött, ráadásul a modern kor harcmodora is változott. Arra utalnak, hogy például az Afganisztánban szolgálatot teljesítő brit katonák számára kifejezetten "áldás" az osztrák Gaston Glock tervezte népszerű - acélvázas, műanyagtokos és öntöltő - pisztoly. Nekik ugyanis főleg közelharcra kell berendezkedniük, zárt épületeket kell átvizsgálniuk, ahol bármikor érheti őket támadás, ráadásul számítaniuk kell az afgán hadseregbe beépült tálibok váratlan merényleteire. 

Az osztrák oldalfegyver ilyen körülmények között alkalmasabb önvédelmi eszköz a katonák számára. Hiszen például ez a pisztoly tizenhét lövedékes tárral rendelkezik (a Browning csak tizenhárommal), vészhelyzet esetén gyorsabban lehet előrántani. Az eddig használt amerikai pisztolyt kézzel kellett kibiztosítani, a Glock 17 azonban az előrántás után automatikusan működésbe léphet, tehát gyorsabb reagálást tesz lehetővé. Az új típust a brit katonák az év második felében már derekukra csatolhatják Afganisztánban - jelezték a védelmi minisztériumban.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.