2013. január. 08. 17:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 08. 17:46 Világ

Depardieu-saga: megszólaltak a belgák

A belga külügyminiszter kedden Gérard Depardieu francia színészre utalva kijelentette, hogy országa nyitva áll a külföldiek előtt, bármilyen is legyen állampolgárságuk.

"Ne habozzanak, az ország kapui nyitva állnak, jöhetnek francia útlevéllel, orosszal vagy más milyennel" - mondta Didier Reynders külügyminiszter kedden Brüsszelben a sajtó képviselői előtt.

A miniszter név szerint nem említette meg a francia színészt, aki leszögezte, ő továbbra is francia annak ellenére, hogy a minap orosz útlevelet kapott, korábban pedig kérvényezte a belga állampolgárságot. Egyes sajtókommentárok úgy vélték, az orosz állampolgárság megnehezítheti a színésznek, hogy megszerezze a belga állampolgárságot.

Reynders az utóbbi napokban több ízben is reagált a szupergazdagok magas franciaországi adóján háborgó Depardieu nagy port felvert ügyére. Kijelentette, hogy tárt karokkal várják a gazdag külföldieket a királyságban. Belgium "nagyon befogadó" -  közölte kedden, de mindjárt azt is hozzátette, azért senki se higgye azt, hogy országa adóparadicsom. 

"Külügyminisztereként nem hagyhatom szó nélkül, ha Belgiumot bűnbaknak tartják egy másik országban" - mondta. Kiemelte, hogy Belgium semmiféle különleges intézkedést nem hozott annak érdekében, hogy francia állampolgárokat vonzzon. 

"Tiszteletben kell tartani a személyek szabad mozgásának elvét az Európai Unión belül. A mozgás kétirányú, Franciaország az az ország ugyanis, ahol a legtöbb belga telepszik le az ország határain kívül" - tette hozzá a külügyminiszter. 

Francois Hollande francia elnök decemberben felvetette a francia-belga adóegyezmények felülvizsgálatát mint lehetséges eszközt arra, hogy elejét vegye a magas adók elől menekülő gazdagok kirajzásának. A belga külügyminiszter leszögezte, hogy ebben az ügyben Párizs egyelőre semmiféle kezdeményezést nem tett Belgiumnál.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.