2013. január. 06. 20:45 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 06. 20:38 Világ

"Isteni csoda", hogy Putyin 13. éve hatalmon van

Mérsékletre intette a vallást törvénnyel védeni szándékozó orosz honatyákat vasárnap Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje. A pátriárka mellesleg "isteni csodának" nevezte, hogy Putyin tizenharmadik éve hatalmon van.

Az ortodox karácsony előestéjén közzétett üzenetében az egyházfő úgy foglalt állást, hogy bármilyen, a vallási szimbólumok és a hívők érzéseinek védelmében hozandó törvényt nagyon körültekintően kell megfogalmazni, hogy ne lehessen felhasználni a szólásszabadság és az alkotó önkifejezés önkényes korlátozására.

A Kremlhez közel álló Egységes Oroszország párt javasolta olyan törvény elfogadását, amely börtönbüntetéssel sújtaná a vallást sértő kihágásokat. A kezdeményezés azután született, hogy a Pussy Riot nevű női punkegyüttes Moszkva fő székesegyházában botrányos, nagy felháborodást kiváltó módon tiltakozott Vlagyimir Putyin államfő és az egyház szoros kapcsolata ellen. 

Kirill pátriárka, aki "isteni csodának" nevezte azt, hogy a harmadik elnöki mandátumát töltő, egy ciklusban miniszterelnökként is tevékenykedő Vlagyimir Putyin tizenharmadik éve hatalmon van, üzenetében szót emelt a hit védelméért is, mondván: ha csak pár száz rubeles büntetést rónak ki egy templomra, mecsetre, vagy zsinagógára festett szentségtörő feliratért, akkor az azt jelzi, hogy a társadalom nincs teljesen tisztában azzal, milyen fontos a hívők vallásos érzéseinek védelme.

Anélkül, hogy a Pussy Riotot említette volna, az egyházfő közölte: nem először fordult elő, hogy az egyház kénytelen volt szembenézni ereklyéi és templomai meggyalázásával, a hívők érzéseinek megsértésével. "Fontos, hogy a szentségtöréssel szembeni ellenállás megfelelő mértékű és agresszivitástól mentes legyen" - mutatott rá.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.