2012. december. 18. 16:16 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 18. 16:09 Világ

Egy kivétellel újra van tanítás a newtowni iskolákban

Újraindult az iskolai élet kedden az egyesült államokbeli Newtownban, ahol múlt pénteken egy fegyveres ámokfutó agyonlőtt 26 embert, köztük húsz 6-7 éves kisiskolást. A lövöldözés színhelyén, a Sandy Hook iskolában továbbra sincs tanítás.

A New Yorktól körülbelül száz kilométerre északkeletre fekvő, 27 ezer lakosú településen kedden is magas szinten tartották a biztonsági készültséget, a lakosság sem tért még magához a sokkból.

Az Egyesült Államok történetében ez volt az egyik legsúlyosabb vérengzés, általános iskolában még soha nem történt ilyen.

A hatóságok kedden azt közölték: nem találni nyomát annak, hogy az ámokfutó, a 20 éves Adam Lanza - aki a helyszínen öngyilkos lett - bármilyen kapcsolatban állt volna az iskolával. Továbbra is rejtély, mi indította arra, hogy éppen ott kezdjen lövöldözni.

Hétfőn két gyermeket, Jack Pintot és Noah Poznert helyezték örök nyugalomra - utóbbi a legfiatalabb áldozat volt, mindössze két hete ünnepelte a hatodik születésnapját. Kedden a szintén hatéves Jessica Rekos temetését tartották. Virrasztást rendeztek Victoria Soto emlékére is: ő volt az a tanárnő, akit hősként tartanak számon, mert magát a gyermekek elé vetve többük életét megmentette.

Az Egyesült Államokban továbbra is napirenden maradt a vita arról, hogyan lehetne megelőzni a további vérengzéseket, mindenekelőtt a fegyverek birtoklásának szigorúbb korlátozásával. Lanza a nyomozás eddigi adatai szerint egy Bushmaster AR-15 típusú félautomata puskát használt. Ezt a fegyvert a kilencvenes évek közepén betiltották az országban, de az a jogszabály a múlt évtizedben hatályát vesztette.

A hatóságok megerősítették, hogy Lanza és édesanyja is - akit az iskolai ámokfutás előtt szintén agyonlőtt - rendszeresen járt lőgyakorlatra.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.