Thaiföldön elkezdődött a vörösingesek pere
Két és fél évvel a "vörösingesek" tüntetéseinek leverése után megkezdődött pénteken Thaiföldön a mozgalom vezetői elleni büntetőper terrorizmus és erőszakra való felbujtás vádjával. A pernek számos politikai tétje van, és több évig is eltarthat.
Huszonnégyen állnak a bíróság előtt - köztük öt parlamenti képviselő -, és többüket akár halálra is ítélhetik a 100 ezer embert megmozgató és a főváros, Bangkok központját két hónapon át megbénító területfoglalás és demonstrációk szervezésében betöltött szerepükért. A tüntetők Abhiszit Veddzsadzsiva akkori miniszterelnök kormányának lemondását követelték. Ellenállásuk csak a hadsereg kegyetlen támadásával tört meg. A modern Thaiföld történetének legerőszakosabb konfliktusában 92-en meghaltak, és 1900-an megsebesültek.
A tüntetők többsége a 2006-ban államcsínnyel elűzött és külföldi száműzetésbe menekült Thakszin Sinavatra egykori kormányfő híve volt. Sinavatra azóta is külföldön él, hogy elkerülje a pénzügyi visszaélések miatt hazájában rá kirótt kétéves szabadságvesztés letöltését. Ennek ellenére még ma is a thailföldi politikai színtér egy központi alakja. A véres leszámolás óta a belpolitikai feszültség - legalábbis a felszínen - csillapodott.
Thakszin klánja 2011-ben ismét hatalomra jutott, a volt kormányfőnél jóval fiatalabb húgát, Jingluk Sinavatrát választották meg miniszterelnöknek. Több "vörösinges" vezető ismét magas beosztásba került, a vádlottak egyike miniszterhelyettes lett.
Három kivételével a vádlottak szabadlábon védekeznek, és mindannyian ártatlannak vallják magukat a vádpontokban. Az ügyészség háromszáz tanú meghallgatását kezdeményezte, közülük az elsőt, egy ezredest pénteken már meg is hallgatták. A védelem további kétszáz tanú beidézését kérte. A büntetőpert a parlamenti ülések idejére mindig szüneteltetni fogják, és azok a vádlottak, akik parlamenti képviselők, mentelmi jogot élveznek.
Éppen a tárgyalást megelőző napon, csütörtökön helyezték vád alá gyilkosságért Veddzsadzsiva volt miniszterelnököt a tüntetések kegyetlen leverése miatt. A vád szerint a kormányfő engedélyezte a hatóságoknak éles lőszer bevetését a tüntetők ellen. A miniszterelnököt egy bangkoki taxis meggyilkolásáért viselt felelősséggel is vádolják. Tagadja bűnösségét.