A II. világháború óta példátlan kínai-japán incidens történt
Japán vadászrepülők űztek el egy kínai felderítőgépet a vitatott hovatartozású kelet-kínai-tengeri Szenkaku/Tiajojü-szigetek térségéből.
A kínai állami óceánügyi hivatal csütörtökön közölte, hogy a négy őrhajóval közösen végzett tengeri és légi járőrtevékenység keretében egy repülőgépe berepült a szigetek légterébe. A kínai külügyi szóvivő teljes mértékben "normálisnak" nevezte, hogy egy kínai felderítő repülőgép csütörtökön berepült a kelet-kínai-tengeri vitatott hovatartozású szigetek légterébe. Hung Lej egyúttal azt hangoztatta, hogy Japánnak le kell állítania a szigetek vizeire és légterébe történő belépést, mert "a szigetek Kína területének szerves részét képezik ősidők óta".
Japán nyolc F-15-ös vadászgépet küldött a kínai gép elűzésére, majd Tokió hivatalosan is tiltakozott a "közigazgatása alá tartozó szigetek felett történt légtérsértés" miatt. "Többszöri figyelmeztetésünk ellenére kínai állami hajók három egymást követő napon többször megsértették területi vizeinket. Nagyon sajnálatos, hogy légterünket is megsértették ily módon" - közölte Oszama Fudzsimura, a japán kormány főtitkára.
A japán védelmi minisztérium szóvivője azt mondta, tudomása szerint az idén először fordult elő, hogy kínai repülőgép behatolt a japán légtérbe. Az NHK közszolgálati tévé szerint a II. világháború óta nem történt olyan incidens, amelyben kínai gép behatolt volna a japán légtérbe.
Kína szerdán bejelentette: elindította legnagyobb halászati őrhajóját a szigetcsoporthoz, hogy ott járőrtevékenységet végezzen. Kínai hajók hónapok óta rendszeresen jelen vannak a Tiaojü-szigetek (japán elnevezéssel Szenkaku-) térségében. A japán parti őrség állítása szerint eddig 15 alkalommal "léptek be japán területi vizeire". Kína a napokban indította útnak új, legnagyobb halászati őrhajóját a szigetekhez.
A két ország között azóta vált rendkívül feszültté a viszony, hogy a japán kormány megvásárolt és állami rendelkezés alá vont a vitatott szigetcsoport öt szigete közül hármat, s ezzel megváltoztatta a korábbi status quót. Ezt követően a kínai diplomácia nemcsak azt deklarálta számtalan alkalommal, hogy a szigetek felett teljes szuverenitással rendelkezik, de azt is igyekszik bizonyítani, hogy azok kínai, nem pedig japán fennhatóság alá tartoznak. Tokió ennek az ellenkezőjét állítja. A japán lépést követően Kínában erőszakos tüntetések sora kezdődött. A tüntetők számos japán érdekeltséget, cégeket, üzleteket, de még japán autókat is megtámadtak.
Az amerikai kongresszus nemrégiben elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szerint az Egyesült Államok elismeri, hogy a szigetek japán közigazgatás alá tartoznak, mivel a fennhatóságot a II. világháború után Washington ruházta át Tokióra. A törvény végleges elfogadása esetén az Egyesült Államok kötelezné magát arra, hogy egy katonai támadás esetén védelmére kel Japánnak. Kína a Tokió és Washington közötti - Peking nélkül kötött - "alkut" a "hidegháború termékének", tekinti, amely mint a szóvivő korábban fogalmazott: "nem sértheti egy harmadik ország érdekeit".