2012. december. 12. 09:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 12. 10:11 Világ

Rakétafellövés: Phenjan ujjong, Peking sajnálkozik

Észak-Koreában nagy áttörésnek és az egykori észak-koreai vezető, Kim Dzsong Il előtti tiszteletadásnak nevezték a szerdai rakétafellövést. A kínai külügyminisztérium szóvivője higgadtságra intett, és azt mondta: sajnálják, hogy Észak-Korea nem tartotta be az ENSZ BT határozatait.

"A sikeres fellövés (...) áttörés országunk tudományos technológiáinak és gazdaságának fejlődésében, és megvalósítja jogunkat a világűr békés felhasználására" - írta a hivatalos észak-koreai KCNA hírügynökség. "Szakembereink és tudósaink sikerrel állították Föld körüli pályára (...) a műholdat, mély tisztelettel adózva a nagy vezető, Kim Dzsong Il tanításának" – írják a közleményben.

A hírügynökség szerint a rakétát helyi idő szerint szerda reggel 9 óra 49 perckor, közép-európai idő szerint 1 óra 49-kor bocsátották fel a szohei űrállomásról, és a műhold kilenc perccel később állt rá a Föld körüli pályára.

A sikeres fellövés a közlemény szerint egyúttal tisztelgés az államalapító Kim Ir Szen, a jelenlegi észak-koreai vezető nagyapjának emléke előtt születésének 100. évfordulóján.

Kína: nem szabad olajat önteni a tűzre

A kínai külügyminisztérium szóvivője higgadtságra, valamint óvatos és visszafogott reakcióra intette az érintetteket szerdán az észak-koreai rakétafellövéssel kapcsolatban. Hung Lej egyben az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) határozatainak betartására szólította fel a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot.

Az állami hírügynökség friss kommentárja arra helyezi a hangsúlyt, hogy Phenjannak be kell tartania az ENSZ BT vonatkozó határozatait, így azt is, amely követelte, hogy ne használjon ballisztikus rakétatechnológiát, és ezzel kapcsolatos programjának leállítására kötelezte az országot.

A Hszinhua szerint Kína szomszédját megilleti ugyan a világűr békés használatának joga, de a legutóbbi fellövést Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok is ballisztikus rakétával való kísérletezésnek tekintette. Mindez Észak-Korea és az említett országok közötti "veszélyes" bizalomhiányra utal - állapítják meg a kommentárban.

Úgy vélik: a felfokozott helyzetben minden érintett félnek hideg fejjel tartózkodnia kell attól, hogy "olajat öntsön a tűzre", megelőzve ezzel, hogy a fejlemények ellenőrizhetetlenné váljanak.

"A harcias retorika és gesztusok helyett konkrét lépésekre van szükség, amelyekkel kialakítható a párbeszéd légköre", mielőbb tárgyalóasztalhoz kell ülni, így vissza lehet állítani a félsziget nukleáris leszerelését célzó hatoldalú egyeztetéseket.

"A nemzetközi kapcsolatokban, csakúgy mint az életben, a legkönnyebb úgy ellenséggé tenni valakit, hogy akként kezeljük" - állapítja még meg a Hszinhua, hozzátéve, hogy ugyanez a módja a barátságok kialakításának is.

Hirdetés