Gripen-ügy: elkezdődött az osztrák vádlott pere
Megkezdődött az Alfons Mensdorff-Pouilly elleni per szerdán Ausztriában. Az osztrák üzletembert pénzmosással és hamis tanúzással vádolják közép- és kelet-európai vadászrepülőgép-beszerzésekkel összefüggésben.
Nagy médiaérdeklődés övezte első tárgyalási napon az ügyészség ismertette a vádiratot. Eszerint a hatóság abból indul ki, hogy a BAE brit hadiipari konszern színlelt tanácsadói hálózatot hozott létre, amelyet korrupciós célokra használt fel Európában és a világ más részein. Az egyik ilyen tanácsadó Mensdorff-Pouilly volt az ügyészség szerint. Ha bűnösnek találják, öt évig terjedő börtön szabható ki rá. Mensdorff valamennyi ellene felhozott vádpontban ártatlannak vallotta magát.
A vádhatóság szerint 2000 és 2008 között 12,6 millió euró folyt a BAE-től Mensdorffhoz, illetve az ő érdekeltségébe tartozónak tartott Brodmann Business SA számlájára. A pénzt a feltételezés szerint több "postafiók-cég" közbeiktatásával juttatták el a Brodmannhoz. A cég ügyvezetője, Kurt D. szintén vádlott a perben. Korábbi sajtójelentések szerint Mensdorff Ausztriában, Csehországban és Magyarországon végzett a BAE megbízásából tanácsadói tevékenységet.
Az ügyészségnek azt nem sikerült felderítenie, hogy pontosan hová került a feltételezésük szerint korrupciós célra szánt pénz, és konkrét országokat sem neveztek meg a vádban. Michael Radasztics államügyész kijelentette: meggyőződése, hogy a pénzt valóban megvesztegetésre használták fel, de ezt nem tudja bizonyítani.
A vádirat szerint a BAE meghatározott menedzserei bűnszervezetet alkottak a pénzmozgások valós céljának leplezésére. Mensdorff ennek a körülménynek az ismeretében járt el, amikor a pénzt kezelte, s ezzel pénzmosást követett el.
A hamis tanúzás az osztrák vadászrepülőgép-beszerzéseket vizsgáló 2007-es és egy 2012-es korrupció-ellenes parlamenti bizottság előtt tett kijelentéseire vonatkozik.
Osztrák tárgyalótermi tudósítások szerint védőügyvédje kijelentette: az ügyészségnek valójában nincs bizonyítéka a vádakra. A Dél-Burgenlandban kastéllyal és erdőkkel rendelkező Mensdorff a tárgyaláson "gazdálkodóként és tanácsadóként" adta meg foglalkozását, és vitatta, hogy lobbitevékenységet végzett volna. Mint mondta, feladata nem döntéshozók megkeresése volt. Azt mondta, szóban adott tanácsokat a BAE-nek - Magyarországon például egy beruházás helyére - ezért nincsenek jelentések erről. Emellett információkat gyűjtött és kapcsolatokat kötött.
A BAE belső feljegyzéseiben szereplő "harmadik feleknek történő kifizetések" mögött az ügyészség korrupciós pénzeket sejt. Mensdorff kijelentette, ezt az értelmezést "nem tudja elfogadni".
Az ügy egyik kulcsfiguráját, Timothy Landont, akinek révén Mendsorff összeköttetésbe került a BAE-vel, nem tudják a perben meghallgatni, mert 2007-ben elhunyt. Ugyancsak meghalt Josef Bernecker nyugalmazott osztrák katonatiszt, aki az ügyészség feltételezése szerint tanulmányokat szállított le Mensdorffnak, amelyeket ő a tanácsadói tevékenység látszatának a fenntartására használt fel. Egyelőre nem tudták kézbesíteni az osztrák bírósági idézést Mark Cliffnek, annak a brit BAE-munkatársnak sem, aki Nagy-Britanniában tett tanúvallomásával két éve mozgásba hozta az ügyet.