Elkezdődött a magyar tartományi újjáépítési csoport (PRT) kivonulása Afganisztánból; a fejlesztési projekteket lezárják, bizonyos eszközöket pedig hazaszállítanak - mondta Sipos Antal ezredes, az utolsó PRT parancsnoka szerdán Puli-Humriban, a csoport bázisán az MTI-nek.
A magyar táborban már készítik elő a várhatóan jövő tavasszal történő távozást. Az eszközök közül azokat szállítják haza, amelyek nem járnak túl nagy anyagi megterheléssel a honvédségnek, illetve a fegyvereket, harcjárműveket vissza kell vinni Magyarországra, mert ezek átadását egy másik félnek általánosságban tiltják a nemzetközi szabályok - tette hozzá az ezredes. Azokat a járműveket, amelyeket például az Egyesült Államoktól kapott a honvédség, visszaadják eredeti tulajdonosuknak.
"Ezt a tábort úgy kell itt hagynunk, hogy üzemképes állapotban maradjon, tehát nem fogjuk lebontani - fejtette ki, hozzátéve, hogy az afgán biztonsági erőknek kell átadni a létesítményt, de az még nem dőlt el, hogy a rendőrség vagy a hadsereg kaphatja-e meg.
Sipos Antal elmondta, hogy először 2009-ben járt Afganisztánban a PRT 6. váltásával, azóta nagyon sok minden megváltozott Puli-Humriban és környékén: fejlődött a vidék és közigazgatási is, érezhetően önállóbb lett. Az eltelt idő alatt sikerült megszervezni a helyi biztonsági erőket, így mára Baglán hat járásában az afgánok tartják fenn a rendet - fűzte hozzá.
A magyar PRT 6 éve segíti a lakosságot, fejleszti a helyi infrastruktúrát, munkahelyeket teremt, iskolát épít. "Azáltal sikerült elnyernünk a bizalmukat, hogy a katonák megértették, idegen környezetbe kerültek, itt vendégek, és általában a vendég szokott alkalmazkodni" - mondta a parancsnok.
Sipos Antal sikerként értékelte, hogy - a magyaroknak is köszönhetően - kiváló kapcsolat alakult ki a helyi afgán vezetés és a nemzetközi erők (ISAF) parancsnoksága között. "Kialakult a közös tervezés, a valódi kapcsolattartás, a kormányzat, a biztonsági erők és az ISAF közötti találkozók nem csak formaságok, hanem érdemi dolgokról egyeztetnek" - hangsúlyozta. További - immár az afgánokra háruló - feladat az állomány kiképzése és megtartása a biztonsági erőknél. Egyelőre a szelektálás problémát okoz nekik, megbízhatatlan egyének is bekerülhetnek a fegyveres erőkbe, és nagy gond a korrupció - mondta a főtiszt.
A Magyar Honvédség 2006. október 1-tól vette át Baglán tartomány PRT-jét a hollandoktól. A magyar parancsnok által vezetett, magyar többségű PRT-ben az évek során horvát, szlovák, montenegrói katonák is szolgáltak. A nem harcoló, békefenntartó és újjáépítési feladatokat ellátó PRT összesen hét katonáját vesztette el az évek során. 2008-ban Kovács Gyula és Nemes Krisztián tűzszerészek vesztették életüket pokolgépek hatástalanítása közben. 2010-ben Pappné Ábrahám Judit és Kolozsvári György hunyt el, mikor a misszió váltásakor hazafelé tartó konvojukat felkelők támadták meg. 2011-ben vesztette életét Róth Orsolya és Dálnoki András, akiknek felborult a harcjárműve, Dr. Borbély Csaba orvos százados pedig szívinfarktusban hunyt el.
A PRT mellett több másik magyar katonai egység is teljesít szolgálatot Afganisztánban. Baglánban egy mentoráló-összekötő feladatokat ellátó OMLT, továbbá egy különleges egység, afgán pilótákat és tisztiiskolásokat kiképző mentorcsoportok, illetve a magyar egységeket kiszolgáló Nemzeti Támogató Elem. Jelenleg magyar katonák látják el a kabuli nemzetközi repülőtér őrzését is. A nemzetközi erők kivonása a tervek szerint nem fogja a teljes szerepvállalás végét jelenteni, és magyar katonák is maradhatnak majd Afganisztánban.