2012. december. 04. 15:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 04. 15:41 Világ

Nincs megállapodás az uniós bankfelügyeletről

Nem született megállapodás a közös európai bankfelügyelet létrehozásának részleteiről az európai uniós tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek keddi találkozóján. A testület várhatóan december 12-én rendkívüli értekezleten folytatja a téma megvitatását.

A keddi, több órás vita után Vászosz Szhiarlisz, a soros EU-elnökséget betöltő Ciprus pénzügyminisztere azt javaslata, hogy jövő héten folytassák a tárgyalásokat, hogy az Európai Tanács december 13-14-i üléséig egyetértés jöjjön létre.

Az európai állam- és kormányfők korábban arról állapodtak meg, hogy év végéig kidolgozzák az - Európai Központi Bank égisze alatt létrejövő - egységes bankfelügyelet intézményi és jogi szabályozását.

A keddi tanácskozáson Németország és Franciaország között jelentős nézeteltérés volt. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter azt mondta: nem támogatnak olyan megoldást, amelyben a felügyeleti kérdésekben az EKB kapja a végső döntési jogot. "Kínai falat kell emelni az EKB bankfelügyeleti és központi banki funkciói között" - fogalmazott Schäuble, aki amiatt is kételyének hangot adott, hogy egyáltalán helyes-e, hogy az EKB felügyeleti jogköröket vegyen át.

Pierre Moscovici francia pénzügyminiszter ezzel szemben  azt hangsúlyozta, hogy nem szabad felhígítani a bankuniós előterjesztést. "Nincs mandátumunk arra, hogy kettős felügyeleti rendszerről tárgyaljunk, olyanról amely kétségbe vonná azt a célt, hogy egyes bankok esetében egységes felügyelet legyen" - mondta.

Mások a késlekedés veszélyeire hívták fel a figyelmet. A bankunió kulcsfontosságú az euróövezet jövőjével kapcsolatos bizonytalanságok feloldása szempontjából" - fogalmazott Luis De Guindos, Spanyolország pénzügyminisztere. Vitor Constancio, az Európai Központi Bank alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a késlekedés negatív piaci reakciókat válthat ki.

Mindeközben Anders Borg, svéd miniszter azt emelte ki, hogy nem lehet olyan megoldás, amely hátrányosan érinti az euróövezeten kívüli államokat. "Kellenek biztosítékok, és szabad legyen ezeket nekünk magunknak meghatároznunk - fogalmazott.

Noha nem született megállapodás, a hangulat nem volt feszült, és elemzők szerint van esélye, hogy a jövő heti ülésen a miniszterek egyezségre jutnak a bankfelügyelet ügyében.

Hirdetés