2012. november. 16. 21:36 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 16. 21:47 Világ

Ikea-botrány: tényleg politikai foglyokkal dolgoztattak

Keletnémet politikai foglyok készítettek bútorokat az 1980-as években az Ikea áruházláncnak - állapították meg kutatók. A svéd konszern pénteken bocsánatot kért.

Az Ikea egy esztendeje maga indított vizsgálatot a svéd és a német sajtó által megszellőztetett vádról, amely az NDK titkosszolgálata, a STASI áldozatainak személyes interjúin alapul. Az IKEA belső vizsgálatot is kezdeményezett, átnézte a forgalmi könyveket, több tízezer oldalnyi dokumentumot a saját archívumából, újságírókat és volt politikai foglyokat keresett meg, megszólaltatta a cég akkori vezetőit, alkalmazottait. A tanulmányt és az adatokat májusban átadta az Ernst & Young nemzetközi könyvvizsgáló cégnek, hogy nézze át, kellően tárgyilagos-e a feldolgozás. A cég megállapításait pénteken Berlinben hozták nyilvánosságra.

Az Ikea rögtön reagált. "Rendkívül sajnáljuk, hogy ez megtörténhetett" - hangoztatta Jeanette Skjelmose, az Ikea egyik vezetője.

Peter Betzel, az Ikea németországi vezetője leszögezte: "A politikai foglyok alkalmazása a termelés során teljességgel elfogadhatatlan volt és ma is az. A cég megkísérelte megtiltani a politikai foglyok munkába állítását. Ma már világos, hogy ezek az intézkedések nem voltak kellően hatásosak. Akkortájt a vállalatnak még nem volt átfogó ellenőrzési rendszere".

Időközben az a vád is felmerült, hogy az Ikea a kommunista Kubában dolgoztat, ahol szintén politikai foglyok gyártják a bútorokat. A könyvvizsgáló ennek a vádnak is utána nézett, de csak egy mintakanapét talált, amely nem felelt meg az Ikea minőségi előírásainak.

Az Ikea egyelőre nem tért ki arra, hogy nyújt-e kárpótlást az érintett politikai foglyoknak.

A svéd vállalatnak 40 országban 338 áruháza van. A Svájcban élő, 86 éves Ingvar Kamprad családjával irányítja a céget. A milliárdos nem először tesz szert kétes hírnévre. A negyvenes években köze volt egy svéd fasiszta csoporthoz. Idén az derült ki a cégről, hogy Franciaországban alkalmazottai után kémkedett, a szaúdi piacra tervezett katalógusból pedig kiretusálta a nőket.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.