2012. október. 24. 21:57 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 24. 21:38 Világ

Atomerőmű építéséről szavazhatnak a bolgárok

Három hónapon belül népszavazást tartanak Bulgáriában egy új atomerőmű megépítéséről - döntött szerdán a bolgár parlament. A referendum dátumát legkésőbb egy hónap múlva kell kihirdetnie Roszen Plevneliev államfőnek.

A lakosság által megválaszolandó kérdés a következő: "Egyetért-e azzal, hogy Bulgária egy új atomerőmű megépítésével fejlessze nukleáris energiáját?". A referendumról szóló parlamenti szavazáson a 240 honatyából 119 vett részt, közülük 113-an szavaztak mellette, a többiek ellene.

Bulgária kommunizmus utáni történetében ez lesz az első népszavazás. A balkáni ország második atomerőművét, amely két orosz reaktorral működne, az észak-bulgáriai Belenében tervezik megépíteni, igaz, a lakossághoz intézendő kérdés közvetlenül nem erre a projektre vonatkozik. A népszavazás kiírásához szükséges több mint félmillió aláírást összegyűjtő ellenzéki szocialisták szerint a belenei projekt említése nélkül értelmetlen az állampolgárok véleményének kikérése.

Az építésben érdekelt Oroszország - a 2005-ben meghirdetett tendert az Atomsztrojekszport nyerte - már jelezte, hogy a terv elvetése esetén egymilliárd eurós kártérítést fog követelni Bulgáriától. A bolgár kormányzó GERB párt márciusban elvetette az atomerőmű-építést, de az ellenzéki szocialisták támogatják azt, és a referendumot egyfajta kormány elleni bizalmi szavazásnak tekintik.

Bulgáriában a népszavazás érvényességéhez a választásra jogosultak legalább akkora részvételére van szükség, mint a legutóbbi, 2009. júniusi parlamenti választásokon, amikor is 4,35 millióan járultak az urnákhoz (ez a választási névjegyzékben szereplő 6,2 millió ember 70 százaléka).

Egy nemrég készült felmérés szerint a bolgárok 38 százaléka helyesli, 28 százaléka ellenzi a belenei központ létrehozását.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.