Már több mint 400 ezren szavaztak az elnökválasztás szempontjából kulcsfontosságúnak tartott Ohio államban, holott a voksolás hivatalos napja hagyományosan a november elsejét követő első kedd, azaz az idén 6-ika. Ez annak köszönhető, hogy az USA 50 szövetségi államából 34, valamint a főváros, Washington lehetővé teszi, hogy aki akarja, levélben vagy személyesen már a választás napja előtt leadja a voksát. Még csak indokot sem kell felhozni, míg még az ezredforduló táján is csak azok számára volt nyitott a lehetőség, akik betegség vagy távollét miatt más módon nem tudtak volna élni a választójogukkal.
Ohio mind a 88 megyéjében egy helyet jelöltek ki, ahol október 2-ától, hétköznapokon reggel 8-tól délután ötig, illetve este hétig, valamint a választást megelőző, első novemberi hétvégén lehet voksolni. Az állami adminisztrációt irányító John Husted, valamint Ohio republikánus többségű képviselőháza ez utóbbit szerette volna megakadályozni – a demokraták vádja szerint politikai okokból –, az ügy precedensként egészen az USA legfelső bizottságáig jutott, amely kedden elutasította a korábban már megadott lehetőség korlátozását. Négy éve a választás előtti utolsó hétvégén 105 ezren szavaztak az államban. A 2008-ban Ohióban beérkezett voksok 30 százalékát, 1,7 milliót korábban, levélben vagy személyesen adták le.
Az állam fővárosában, Columbusban egy, a recesszió miatt bezárt ruházati áruházat alakítottak át megyei szavazóközponttá, nem túl elegáns környéken, egy szupermarket és egy pizzás szomszédságában. Viszont a tágas helyszínnek megvan az az előnye, hogy hatalmas a parkolója, ahol a választóhelyiség bejáratától számítva akkurátusan meghúzták azt a 100 láb (30,5 méter) sugarú kört, amelyen belül tilos a kampányolás. A röplaposztogató aktivisták fegyelmezetten a sárga vonal mögött próbálják még az utolsó pillanatban győzködni a szavazni érkezőket.
Ben Piscitelli, a Franklin megyei választási bizottság sajtótitkára a HVG-nek elmondta, az előzetes szavazási lehetőség kiszélesítésére a 2004-es botrány után került sor. Akkor a szintén a republikánusok és a demokraták ádáz küzdelmét megélő Ohióban annyian akartak a választás napján voksolni, hogy az urnák hivatalos zárási idejekor még hosszú sorok kígyóztak. A törvény szerint aki ekkor megjelent szavazni, annak erre joga van - mint Piscitelli elmesélte, ilyenkor a választás zavartalanságán őrködő seriff vagy a helyettese beáll a sor végére, jelezve, hogy az előtte állók még élhetnek a választójogukkal, akik később akarnának, azok viszont már nem -, és nyolc éve Ohióban még órákig tartott a procedúra, ami országos botrányt kavart. Az idén eddig egyszer "csordult túl" a szavazók tömege Columbusban, amikor a regisztráció utolsó, október 9-ei napján a szokásos szavazó négyszerese, mintegy 40 ezer ember zúdult a megyei központra.
Előzetesen könnyebb feltételekkel lehet szavazni, mint a választás napján. Míg az utóbbin arcképes igazolványt is kérhetnek, addig most még a név mellé elég felírni a jelentkezési lapra a jogosítvány számát vagy a nyugdíjbiztosítási igazolvány utolsó számjegyeit - ezeket természetesen összevetik a két azonosító adatbázisával. Aki túlesett ezen, és a regisztrációját is bemutatta, azt egy érintőképernyős szavazógép elé kíséri egy hivatalos segítő (2000-ben még Ohio is olyan papírlyukasztásos módszert használt, ami az akkori elnökválasztást végül eldöntő Floridában hosszas jogi perpatvart eredményezett). Előhívják a szavazó választókerületének listáját, amin Piscitelli szerint legalább 10-15 percbe is beletelik, mire az amerikai honpolgár bejelöli, kire adja a voksát. Ilyenkor ugyanis mindenkire szavaznak, az elnöktől a szövetségi és állami képviselőkön, illetve szenátorokon keresztül a megyei tisztségviselőkig (köztük szerepel a seriff, a kincstárnok, a jegyző vagy a halottkém) és bírákig. Franklin megyében öszesen 21 nevet kell a képernyőn bejelölni, és dönteni két népszavazási kérdésről, az USA-ban ugyanis helyi referendumot is mindig az elnök-, illetve a kongresszusi választásokkal egy időben tartanak.
Piscitelli elmondta, hogy a tapasztalatok szerint előzetesen levélben négyszer annyian szavaznak, mint személyesen, az előbbi módszer a republikánusokra, az utóbbi a demokratákra jellemző. A HVG tudósítójának értetlenkedésére, hogy mi szavatolja, hogy a boríték, benne a vokssal el is jut a feldolgozás helyszínére, a sajtótitkár megjegyezte, a posta biztosan kézbesíti, másrészt pedig az interneten a levélben szavazáshoz kapott kódjával mindenki ellenőrizheti, megérkezett-e. Az egész előzetes szavazást pedig a választási részvétel ösztönzésének tartja Piscitelli, csak azt jegyezte meg, hogy a lehetőséggel élőknek vajmi keveset számíthat a nagy csinnadrattával megrendezett három elnökjelölti vita.