Rákapcsolnak a terrorelhárítók Oroszországban
Oroszországnak kellő ereje és eszköze van arra, hogy garantálni tudja a következő években nagy nemzetközi politikai és sportrendezvények biztonságát – ezt Vlagyimir Putyin mondta kedden, miután a terrorelhárító műveletekben résztvevő belügyi és belbiztonsági szervek vezetőivel tárgyalt.
A következő években Oroszország lesz a házigazdája a világ hét gazdaságilag legfejlettebb országa és Oroszország együttműködési fóruma, a G8-csoport, valamint a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-as csoport csúcstalálkozójának. 2014-ben Szocsiban rendezik meg a téli olimpiát, és 2018-ban Oroszországban tartják a futball világbajnokságot.
Vlagyimir Putyin szerint az orosz rendvédelmi szervek számára becsületbeli ügy, hogy ezeket a rendezvényeket semmi se árnyékolja be.
Az orosz elnök a lehető leghatározottabb fellépést követelte a fegyveres testületektől és a belbiztonsági szervektől a terror elleni küzdelemben. Kiemelte: a különleges szolgálatok munkája az utóbbi években sokkal hatékonyabbá vált, de figyelmeztetett, hogy bármilyen hibáért súlyos árat fizethetnek.
"Éppen ezért - mint mondta - szünet nélküli megelőző munkát kell folytatni. Ott pedig, ahol kell, nem tisztelve senkit, határozottan kell fellépni, ám ennek a tiszteletlenségnek elsősorban a terroristákra és a bűnözőkre kell irányulnia, de nagy gonddal kell bánni a törvénytisztelő állampolgárokkal" - fogalmazott Vlagyimir Putyin.
Hangsúlyozta, hogy a rendvédelmi szervek az utóbbi néhány hónapban "479 bűnözőt fogtak el, és az összecsapásokban 313 terroristát, közöttük 43 bandavezért semmisítettek meg, akik nem akarták letenni a fegyvert".
Moszkva az utóbbi hónapokban jelentős erőket irányított az Észak-Kaukázusba, az orosz hatalom által banditáknak, terroristáknak nevezett fegyveres csoportok felszámolására.
A tanácskozáson Vlagyimir Kolokolcev belügyminiszter, Anatolij Szergyukov védelmi miniszter és Alekszandr Bortnyikov, az Orosz Föderáció Biztonsági Szolgálatának vezetője mellett az észak-kaukázusi föderációs kerülethez tartozó 7 köztársaság, illetve terület terrorelhárító egységeinek vezetői vettek részt.
Az Oroszország déli határa közelében fekvő, főként muszlimok lakta észak-kaukázusi régióhoz tartozó területen Dagesztánban, valamint Csecsenföldön és Ingusföldön a legnagyobb a feszültség.
A lázadó csoportok célja, hogy muszlim államot hozzanak létre az Oroszország déli határánál található régiókból. Jogvédők szerint azonban a folyamatos villongásokat elsősorban a szegénység és az orosz különleges erőkkel szembeni harag váltja ki.