Világ hvg.hu/MTI 2012. október. 11. 18:36

Összecsap a két amerikai alelnök-jelölt, nézze élőben!

Romney Obama fölötti vitagyőzelme és az elnök csökkenő népszerűsége miatt nagy a tétje az amerikai alelnök-jelöltek vitájának. Joe Biden és Paul Ryan alelnök-jelöltek csütörtök éjjel állnek szorítóba, visszavágó nincs.

Joe Biden demokrata párti alelnök, alelnökjelölt és Paul Ryan republikánus alelnökjelölt csütörtöki, kamerák előtti összecsapásának helyszíne a Kentucky állambeli Danville lesz. A vitára amerikai keleti parti idő szerint csütörtökön este 9 és fél 11 között kerül sor, ami magyar idő szerint hajnali 3 és fél 5 órát jelent. A nagyobb amerikai tévétársaságok mind közvetítik a párbajt élőben. Az alábbi linken interneten is élőben nézhető lesz a vita.

Az alelnökök számára visszavágó lehetőség nincs, mivel a kampány során ez az egyetlen vitájuk, szemben a még kétszer vitázó elnökjelöltekkel. Biden számára a tét nagyobb, mint valaha, mert azt várják tőle, hogy megállítsa Obama elnök támogatottságának csökkenését, sőt, ha lehet, segítsen megfordítani a negatív trendet. A Washington Post szerint a vita azért is érdekes lehet, mert Bident és Ryant is esélyesnek tartják a 2016-os elnökválasztáson való indulásra.

Joe Biden számára nagy a tét
AP

A főbb országos közvélemény-kutatási adatokat átlagoló RealClearPolitics szerint Romney kedden 0,7 százalékponttal megelőzte Obamát. Ez először fordult elő tavaly október óta, amióta a felmérésekben elkezdték összehasonlítani a két politikus támogatottságát. A republikánus kihívó a "hinta-" vagy "csatatérállamokban" is erősen szorongatja a hivatalban lévő elnököt.

Biden a kampányolást félretéve hat napon át készül fel a szópárbajra. Médiaforrások szerint az alelnök immár öt hónapja nem adott televíziós interjút, így kamerák előtti vitareflexei ugyanúgy "berozsdásodhattak", mint Obamáé, aki látványosan alulmaradt a múlt heti összecsapásban. A 69 éves Joe Biden számára, aki az alelnökség előtt kétszer volt elnökjelölt és 36 évig szenátor, a próbavitákon Chris Van Hollen képviselő játssza a republikánus kihívó szerepét. A 42 esztendős Paul Ryannek, aki Wisconsin államot képviselve 14 évet töltött el a szövetségi képviselőházban, a Virginiában megtartott "edzőtáborozás" során Ted Olson volt főállamügyész-helyettes személyesíti meg Bident. Ryan korábban sohasem vitázott országos televíziós közönség előtt. A két alelnök-jelölt összehasonlító táblázatát és a legfontosabb kérdésekben elfoglalt álláspontjaikat itt olvashatják angolul.

Biden arra készül, hogy rávilágítson a Romney-Ryan páros által javasolt adó- és nyugdíjreform, valamint a deficitcsökkentési program ellentmondásaira. Emellett arra kell majd vigyáznia, hogy kerülje a nála nem ritka elszólásokat (egyes elemzők "baklövésgépnek" nevezik) a "számok emberének" tartott vitapartnerével szemben.

Mitt Romney, a háttérben Paul Ryan. Ryan idővel kiléphet Romney árnyékából.
AP / Evan Vucci

Obama és Romney kampánystábja az elmúlt napokban megjelentetett kampányhirdetésekben egyformán valótlanságok állításával vádolja a másikat a republikánusok adóprogramjával kapcsolatban. Az elnök tábora szerint a republikánus kihívó nem mondott igazat, amikor a vitában letagadta, hogy az általa beígért adókedvezmények 10 év alatt 5 ezer milliárd dollárjába kerül majd a költségvetésnek. A Romney-csapat üzenete ezzel szemben - számok nélkül, de független felmérésekre hivatkozva - az, hogy ez nem állja meg a helyét.

Az alelnöki vita körüli indulatokat fokozza, hogy a médiába kiszivárgott: Obama 1991-ben részt vett az összecsapás moderátora, Martha Raddatz esküvőjén. Az ABC televízió műsorvezetője 1997-ben elvált akkori vőlegényétől, Julius Genachowskitól. Barack Obama a Harvardon évfolyamtársa volt Genachowskinak, akit 2009-ben a Szövetségi Kommunikációs Bizottság elnökévé nevezett ki.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.