Cameron: a britek 2014-re kivonulnak Afganisztánból
Az Afganisztánban szolgáló brit haderő mindenfajta harci tevékenysége befejeződik 2014 végére - mondta szerdán a brit miniszterelnök.
David Cameron a kormányzó Konzervatív Párt Birminghamben megrendezett éves kongresszusát záró felszólalásában kijelentette azt is, hogy addigra a 9500 fős brit kontingens csaknem összes katonája elhagyja Afganisztánt.
Belpolitikai kérdésekről szólva alig burkolt súlyos bírálattal illette a skót kormányt a Skócia függetlenségéről 2014-re meghirdetett népszavazás miatt. Cameron kijelentette: a brit kormány sok mindent el akar érni, de semmi nem lehet fontosabb az Egyesült Királyság megőrzésénél.
A kormányfő felszólította a konzervatívokat, hogy "minden rendelkezésre álló eszközzel" szálljanak szembe a referendum célkitűzésével, mert "együtt jobbak vagyunk, és csak együtt biztosítható az ország felemelkedése".
A gazdaság recessziós helyzetéről szólva Cameron kijelentette, hogy "nehéz, fájdalmas" döntéseket kell hozni, ellenkező esetben "Nagy-Britannia soha nem lesz az, ami volt".
George Osborne pénzügyminiszter már a kongresszus hétfői munkanapján jelezte, hogy a kormány további kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedéseket tervez. Osborne kijelentette, hogy a jómódúak várhatóan adóterheik növekedésére számíthatnak, hozzátette ugyanakkor, hogy a költségvetést nem lehet "csak a gazdagok pénztárcájából" kiegyensúlyozni.
A pénzügyminiszter közölte, hogy az eddig tervezett 18 milliárd fonton túl a kormány még további 10 milliárd fonttal csökkenti a jóléti kiadásokat a 2016-2017-es pénzügyi évig, tekintettel arra, hogy a brit gazdaság gyengélkedése hosszabb ideig tart a korábban vártnál.
Szerdai beszédében David Cameron is kijelentette, hogy a brit gazdaság a pénzügyi válság idején súlyosabb károkat szenvedett a korábban gondoltnál, és a helyreállítás tovább tart a reméltnél. Hozzátette: a világgazdaság és különösen az euróövezet a vártnál sokkal gyengébb teljesítményt mutat az elmúlt két évben.
Cameron szerint ugyanakkor a jelenlegi brit kormánykoalíció már jelentős előrelépéseket is tett, az utóbbi két évben például 25 százalékkal csökkent az államháztartási hiány, és ennek köszönhető, hogy a brit költségvetést rekord alacsony piaci kamatszint mellett lehet finanszírozni.
A kormányfő a sikerek között hangsúlyosan említette, hogy a koalíció eddigi két éve során egymilliónál több munkahely jött létre a magánszektorban. Ez két év alatt nagyobb nettó munkahelyszám-gyarapodás, mint amennyit a Munkáspárt vezette előző kormány tíz év alatt elért - mondta szerdai beszédében a brit miniszterelnök.
Cameron kijelentette ugyanakkor, hogy "a legszélesebb vállúaknak kell a legnagyobb terhet magukra venniük" a válság idején. Hozzátette: a leggazdagabbak a mostani konzervatív-liberális koalíció mandátumának minden évében nagyobb adóterhet viselnek, mint a 13 évig hatalmon volt előző, munkáspárti kormány bármelyik évében.