Günter Grass is értetlenkedő levelet írt a VIII. kerületnek
Európai kulturális személyiségek küldtek nyílt levelet a budapesti VIII. kerületi önkormányzathoz a Magyarországi Roma Parlament támogatására. A dpa német hírügynökség által szerdán röviden ismertetett levél aláírói között van Günter Grass irodalmi Nobel-díjas német író is.
A VIII. kerületi önkormányzatnak elküldött nyílt levélben az aláírók arra szólították fel Józsefvárost, hogy álljon el a roma parlament VIII. kerületi központi épülete bérleti szerződésének tervezett felmondásától. "Nem értjük az önkormányzat azon terveit, amelyek az épület kényszerű kiürítését célozzák" - fogalmaztak az aláírók, akik szerint egy ilyen döntést semmi nem igazolhat.
A szerzők szerint a magyar kormány már két évvel ezelőtt megvont minden támogatást a roma parlamenttől, mégpedig olyan okokból, amelyek - mint az aláírók hangoztatták - "számunkra tisztázatlannak tűnnek."
A kerületi önkormányzat arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a városgazdálkodási és pénzügyi bizottság szerdai ülésén elhalasztotta a döntést a roma parlament által használt józsefvárosi iroda újbóli bérbeadásáról. Az önkormányzat szerint a roma szervezetnek nincs érvényes bérleti szerződése.
A Magyarországi Roma Parlament szerint jogtalan józsefvárosi irodájuk bérleti szerződésének megszüntetése, amiről mindössze négy napja tud a szervezet, korábban semmilyen értesítést nem kaptak az esetleges kilakoltatásról - közölte a roma szervezet elnöke szerdán az MTI-vel.
Zsigó Jenő szerint a bérleti szerződés felbontásáról nem értesítették a szervezetet, egy korábbi önkormányzati bizottsági ülésre sem hívták meg őket, és a szerdai testületi ülésen is csak egyetlen felszólalási lehetőségük volt. Mindössze az önkormányzat vagyonkezelő intézménye megbízásából kaptak egy értesítést arról, hogy október 17-én lesz a szervezet kilakoltatási pere a Pesti Központi Kerületi Bíróságon - tette hozzá.
A szervezet 1993 óta használja a Tavaszmező utcai, 214 négyzetméter alapterületű irodát, havonta mintegy 18 ezer forint kedvezményes bérleti díjért. A szerződést 2009 nyarán felmondták az épület hasznosítására vonatkozó tervek miatt, de másfél hónappal később újra megkötötték. Két évvel később, 2011 szeptember 30-án ismét felmondták a szerződést, miután a Magyarországi Roma Parlament több mint 150 ezer forint bérleti és több mint 30 ezer forint használati díjhátralékot halmozott fel. A hátralék behajtására és a helyiség kiürítésére jogi eljárás indult.
A szervezet a díjhátralékot kamataival együtt megfizette 2012. január 31-ig, majd új bérleti szerződést és kedvezményes közös költséget kérelmezett. A pert ekkor rövid időre felfüggesztették, de - miután a szervezet újabb hátralékot halmozott fel -, folytatódott. Szeptember végére háromhavi tartozásuk volt, amit október elején egyenlítettek ki, de érvényes szerződésük nincs.
Az önkormányzat bizottsági anyaga szerint a bérleti jogviszonyt a régi szerződésben foglalt feltételekkel jogszabályváltozás miatt "nem lehet helyreállítani", a civil szervezetek kedvezményes, éves bérleti díját ugyanis a helyiség nettó forgalmi értékének hat százalékában kell meghatározni.
A Fővárosi Cigány Önkormányzat kedden közleményben tiltakozott a bérleti szerződés megszüntetése ügyében és méltatlannak nevezte a kerület hozzáállását. Közleményükben hangsúlyozták: nem értik az önkormányzat előterjesztését. "Azt végképp nem, hogy milyen jogszabályi hivatkozással kívánja ezt megtenni" - olvasható a közleményben.