2012. október. 01. 14:07 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 01. 14:04 Világ

A kormány tervei ellenére épül egy atomerőmű Japánban

A nukleáris energiatermelés feladására vonatkozó kormányzati tervek ellenére hétfőn folytatták egy atomerőmű építését Japánban, amit tavaly a fukusimai balesetet követően állítottak le.

Az Aomori prefektúrában található ómai erőmű építése azután folytatódhatott, hogy a kormány korábban engedélyezte a tavaly márciusi atombaleset előtt jóváhagyott nukleáris beruházások befejezését. Ugyanakkor a lépést sokan bírálták, mivel az ellentmond a kormány azon terveinek, hogy a 2030-as évek végére leállítsák a szigetország összes atomerőművét.

Az építtető J-Power áramszolgáltató cég szerint az erőmű közvetlen közelében lévő települések hozzájárultak a munkálatok felújításához. Óma polgármestere azt mondta: "rendkívül megkönnyebbült" a hír hallatán, mivel reményei szerint a beruházás munkahelyeket fog teremteni a településen és a térségben.

Az erőműtől távolabb eső települések önkormányzatai ugyanakkor bírálták az építkezés folytatását. A beruházás 30 kilométeres körzetében található Hakodate város polgármestere hétfőn közölte: jogi úton tervezi megakadályozni, hogy felépülhessen az erőmű.

A J-Power szerint az erőmű 2014 novemberére tervezett üzembe helyezése 18 hónapot fog késni. A kabinet által megszabott 40 éves maximális üzemidő fényében az erőmű így akár 2056-ig is működhetne.

A japán kormány ugyanakkor közölte, hogy a reaktorok beindítása előtt az újonnan felállított nukleáris szabályozó hatóságnak is jóvá kell hagynia azok üzembe helyezését. 

Az építkezés 2008-ban kezdődött, a létesítmény készültségi állapota jelenleg 40 százalékos. Az ómai erőmű mellett a kormány két további reaktor megépítését engedélyezte a fukusimai balesetet megelőzően, ezen beruházások sorsáról egyelőre nem nyilatkoztak az építtetők.

Hirdetés
Címkék
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.