Egyiptom nem nyúlna az izraeli békeszerződéshez
Nincs szükség jelenleg az egyiptomi-izraeli békeszerződés módosítására - közölte az egyiptomi elnök szóvivője szerdán New Yorkban.
Kairóban többen is követelik az 1979-ben kötött békeszerződés megváltoztatását, annak érdekében, hogy Egyiptom növelhesse katonai jelenlétét a Sínai-félszigeten, és szembe szállhasson az ottani radikális iszlamistákkal.
Jasszer Ali szóvivő, akinek New York-i nyilatkozatát a MENA állami hírügynökség ismertette, kijelentette, hogy országának jelenleg elegendő katonája van Sínai-félszigeten ahhoz, hogy helyreállítsa a biztonságot a térségben.
Egyiptom átfogó hadműveletet kezdett az iszlamista fegyveresekkel szemben a félszigeten azután, hogy augusztusban egy izraeli célpont ellen irányuló támadás során az iszlamisták 16 egyiptomi katonát megöltek, a békeidők legsúlyosabb veszteségét okozva a hadseregnek.
Ali most úgy fogalmazott, hogy a hadműveletet, amelyet "semmi sem akadályoz", addig folyatják, amíg az sikerre nem vezet. Szavai válaszként értelmezhetőek Mohamed Murszi elnök egyik tanácsadójának, Mohammed Szeif el-Daulának nemrég közölt kijelentésére, miszerint hamarosan javaslatot terjeszt az elnök elé az 1979-es egyiptomi-izraeli békeszerződés módosítására.
Az egyiptomiak közül sokan a nemzeti szuverenitás megsértésének tekintik, hogy a szerződés korlátozza a Sínai-félszigetre telepíthető egyiptomi csapatokat. Többek között a Muzulmán Testvériség is, amelyhez megválasztásáig Mohamed Murszi elnök is tartozott, a szerződés felülvizsgálatára szólított fel.
Jóllehet Izrael engedélyezte Egyiptomnak az átmeneti csapaterősítést a Sinai-félszigeten a biztonság helyreállítása érdekében, hallani sem akar arról, hogy formális változtatásokat hajtsanak végre a szerződésen.